Davanja u paušalnom obrtu
28rujan2018
Održana je još jedna edukacija Pravni i porezni pogled na paušalni obrt koju su vodile naše savjetnice Marina Grgić Eldić i Lena Čičak. Ovaj put pažnju smo posvetili svim potrebnim davanjima koja su propisana u paušalnim obrtima.
Paušalni obrt je za mnoge poduzetnike najisplatljiviji oblik poslovanja, osobito u samim počecima poduzetničkog pothvata. To se odnosi kako na financijski aspekt, tako i na složenost upravljanja poslovnim dokumentima i papirima.
Koja je sve davanja dužan podmiriti paušalni obrtnik?
Paušalni je obrtnik dužan plaćati:
- Paušalni porez prema propisanom iznosu s obzirom na visinu dohotka,
- Doprinose čiji se iznosi razlikuju s obzirom na to radi li obrtnik u svom obrtu, ili je zaposlen kod drugog poslodavca.
Uz ove troškove, paušalni obrtnik ima i neka ostala davanja poput:
- Članarine Turističkoj zajednici – djelatnosti koje podliježu ovoj naknadi definirane su Zakonom o članarinama u turističkim zajednicama, a popis svih djelatnosti koje su dužne plaćati članarinu može se pronaći ovdje.
- Naknade za opće korisnu funkciju šuma (OKFŠ) – obveznici ove naknade su sve pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost, dakle i obrtnici paušalisti.
- Spomeničke rente – ova obvezu prikuplja se radi osiguravanja sredstava potrebnih za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara, a odnosi se određene djelatnosti te lokaciju na kojoj obrtnik obavlja djelatnost.
- Naknade obrtničkoj komori – obrtnici koji su prvi put registrirali obrt oslobođeni su plaćanja komorskog doprinosa za prvu godinu, a ona je u 2018. godini iznosila 76 kn mjesečno.
Ako ste nakon svih ovih davanja zaključili da je paušalni obrt isplativ oblik poslovanja za vas, pročitajte naš vodič 10 koraka kod osnivanja paušalnog obrta. Sretno!