Koji su nedostaci paušalnog obrta?
U posljednje vrijeme vlada velik interes za otvaranje paušalnog obrta. Što je uopće paušalni obrt, koje su njegove pozitivne i negativne strane te što sve zahtijeva njegovo vođenje, objasnili su polaznicima Siniša Milković i Lena Čičak na edukaciji Pravni i porezni pogled na paušalni obrt.
Kao i mnogi potencijalni poduzetnici, i Željo Stanić želi otvoriti svoj paušalni obrt iz mnogih razloga:
Želim otvoriti paušalni obrt zbog jednostavnosti i funkcioniranja te pogodnosti koje pruža te zbog ‘legalizacije’ vlastitog poslovanja!”.
Paušalni obrt je idealan oblik poslovanja za određene djelatnosti, sve dok obrtnik ne prijeđe granicu od 300.000 kuna. Postupak otvaranja paušalnog obrta je jednostavan, a može se pročitati u našem vodiču.
Nedostaci paušalnog obrta
Iako paušalni obrt ima brojne prednosti, on kao oblik poslovanja ima i određene nedostatke:
- odgovornost cjelokupnom imovinom i dugovi nakon zatvaranja,
- potrebna je stručna sprema za vezane obrte,
- plaćanje „duplih doprinosa” ako ste drugdje zaposleni,
- slabiji bonitet i kreditno zaduživanje,
- nemogućnost paušalnog oporezivanja samostalnih djelatnosti,
- nije pogodan za udruživanje.
Polaznici su se na ovoj edukaciji na jednostavan i praktičan način upoznali s pravnom i knjigovodstvenom stranom paušalnog obrta, a polaznica Romana Dolović je edukaciju komentirala:
Vrlo korisno predavanje s mnogo praktičnih primjera koji će mi pomoći u pokretanju vlastitog poslovnog subjekta. Količina informacija je velika, ali prezentirana na vrlo jednostavan način. Velika pohvala predavačima i cijelom timu koji su uvijek spremni odgovoriti na sva postavljena pitanja i uz maksimalan trud pružiti točne, jasne i detaljne informacije!”.