74. Start-up akademija – Koliki su doprinosi poduzetnika prema pravnim oblicima poslovanja?
Nakon što smo otvorili još jednu edukacijsku sezonu edukacijama o paušalnom obrtu, započeli smo i sa našim programom Start-up akademije. Kroz četiri dana družili smo se s dvadesetak polaznika koji su naučili mnoge stvari o poduzetništvu – od razrade ideje, pravnim oblicima, financijama, marketingu, poslovnim planovima te internacionalizaciji poslovanja.
Nakon što su polaznici 73. Start-up akademije naučili što je bootstraping, ovaj smo puta više pažnje posvetili doprinosima kao obvezama poduzetnika koje nam je odlično objasnila Tamara Didak.
Doprinosi su nameti koji se naplaćuju iz bruto plaće i koje je poduzetnik obvezan podmiriti bez obzira to na u kojem pravnom obliku posluje. Međutim, postoje razlike u iznosima tih doprinosa, a oni su određeni upravo pravnim oblikom kojeg je poduzetnik odabrao kao način poslovanja.
Koliki su doprinosi u pojedinom pravnom obliku poslovanja?
Tako osobe u društvu s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) imaju mjesečnu osnovicu u iznosu od 5.213,00 kn. Na taj je iznos mjesečne osnovice, potrebno platiti 1.939,24 kn mjesečnih doprinosa. U slučaju da je član uprave mlađi od 30 godina, iznos doprinosa će za biti 1.042,60 kn. Jednostavna društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) imaju iste iznose osnovice i doprinosa kao i d.o.o.
Kod obrtnika mjesečna osnovica je ista kao i kod d.o.o.-a, kao i iznos doprinosa. Ako je osoba mlađa od 30 godina, ona neće imati mogućnost plaćanja nižeg doprinosa, već on iznosi 1.939,24 kn.
Ako pak govorimo o obrtu s paušalnim oporezivanjem, osnovica je kroz tu opciju, najniža – u ovoj varijanti ona iznosi 3.208,00 kn, dok doprinosi iznose 1.193,38 kn. Isto vrijedi i za osobe mlađe od 30 godina – doprinosi su 1.193,38 kn.
Start-up akademija je odličan putokaz u kojem smjeru krenuti i kojim putem putovati kao budući poduzetnik ili poduzetnica. Start-up akademija = početak vlastitog poslovanja!’’,
izjavila je Sanja Kovačić Lazić, polaznica 74. Start-up akademije.