Vrste obrta i paušalno oporezivanje
Statistike iz 2017. godine pokazuju da broj (samo)zaposlenih u obrtima, a osobito paušalnim obrtima, iz dana u dan raste. Popularnost paušalnog obrta kao oblika poslovanja primijetili smo i u Plavom uredu te smo organizirali još jedan seminar Od hobija do vlastitog posla preko paušalnog obrta pod vodstvom porezne savjetnice Maje Živanović.
Obrt označava samostalno obavljanje određenih gospodarskih djelatnosti od fizičkih osoba sa svrhom postizanja dohotka ili dobiti. Specifičan oblik obrta jest paušalni obrt koji poduzetniku nudi niz prednosti, osobito nakon porezne reforme.
Obrt se može obavljati i kao sezonski obrt, ali najdulje šest mjeseci unutar jedne kalendarske godine
Koje sve vrste obrta postoje?
Obrte možemo razvrstati u tri skupine:
- slobodni obrti – obrti za čije se obavljanje kao uvjet ne traži ispit o stručnoj osposobljenosti ili majstorski ispit.
- vezani obrti
- obrti za čije se obavljanje kao uvjet traži ispit o stručnoj osposobljenosti,
- obrti za čije se obavljanje traži odgovarajuća srednja stručna sprema,
- obrti za čije se obavljanje kao uvjet traži majstorski ispit.
- povlašteni obrti – obrti koje obrtnik smije obavljati samo na temelju povlastice, odnosno dozvole koju izdaje nadležno ministarstvo ili drugo tijelo čija je nadležnost propisana posebnim propisom, ovisno o djelatnosti.
Kako otvoriti paušalni obrt?
Ako ste i vi odlučili otvoriti paušalni obrt, pogledajte vodič s 10 koraka pri osnivanju paušalnog obrta koji smo nedavno sastavili.
Polaznici su imali puno pitanja u vezi ovakvog oblika poslovanja, a razvila se i mala rasprava. Na pitanje zašto baš paušalni obrt, polaznica Doris Dresto je odgovorila:
Smatram da bi mi upravo paušalni obrt bio najpovoljniji oblik poslovanja za moju djelatnost!”,
dok se Aldo Zelen, koji također razmišlja o otvaranju paušalnog obrta, osvrnuo na edukaciju:
Edukacija je bila izvrsna i objasnila mi je puno otvorenih pitanja vezanih uz paušalni obrt!”.