Tko može otvoriti web shop i koje djelatnosti registrirati?
Ubrzanom digitalizacijom sve je popularnije otvaranje web shopa. No, samo otvaranje web shopa podrazumijeva i zadovoljavanje određenih pravih uvjeta, a o tome smo više saznali od Ana-Marije Kajić na webinaru Pravni aspekti otvaranja web shopa.
Web shop je u pravilu povoljniji za održavanje od klasične trgovine, no postoji niz zahtjeva koji se sukladno važećim zakonima moraju ispuniti kako bi poslovanje putem web shopa bilo zakonito i pravilno.
Trgovina putem Interneta sukladno zakonskoj regulativi u RH potpada pod tzv. trgovinu na daljinu odnosno uslugu informacijskog društva.
Što podrazumijeva pojam trgovine putem Interneta i tko može otvoriti web shop?
Web shop može pokrenuti svatko – već postojeći poduzetnik kao „produžetak” svoje fizičke trgovine ili osoba koja će tek otvoriti obrt ili trgovačko društvo u svrhu trgovine putem web shopa.
U slučaju da poduzetnik već ima društvo registrirano za obavljanje djelatnosti trgovine, nužno je isto „doregistrirati” za „uslugu informacijskog društva”. U suprotnom su izvjesne prekršajne kazne jer društvo obavlja djelatnost za koju nije registrirano.
Također, s obzirom da bi se dobit poduzetnika nakon otvaranja web shopa mogla značajno povećati potrebno je uzeti u obzir i odredbe Zakona o PDV-u te ući u sustav PDV-a dobrovoljno ili silom zakona ako je prihod veći od 300.000,00 kn.
Izrazito korisna edukacija koju bi svakako trebali proći svi koji imaju ili planiraju imati web stranicu putem koje se prodaju proizvodi ili usluge jer je ovo područje pravno gledano dosta kompleksno i nije se lako u njemu snaći i izbjeći neugodnosti / dosta velike kazne. No to nije sve… usuđujem se reći da je korisna baš svima jer smo svi potrošači, a edukacija nam omogućuje da dosta detaljno razjasnimo svoja potrošačka prava“,
bile su riječi jedne od polaznica ove edukacije.