Strategije suočavanja sa stresom
Dugotrajno stanje stresa je razorno i za psihičko i za fizičko stanje čovjeka. Ipak, život nam ponekad donosi stresne situacije u kojima je bitno znati pravilno reagirati. Zato je u ovom edukacijskom ciklusu održana radionica Upravljanje stresom pod vodstvom psihologinje Lane Horak Pajić.
Jedina vještina koja nam treba u životu je dobro upravljanje promjenama!”,
započela je Lana.
Stres je zapravo način na koji se nosimo sa životnim situacijama – on je naša reakcija na određenu situaciju. Sa životnim promjenama koje nam nisu po volji se možemo suočiti na aktivan ili pasivan način, ovisno o strategijama suočavanja koje koristimo.
Koje sve strategije suočavanja sa stresom postoje?
Sa stresom se možemo suočiti prvenstveno na 3 načina:
- Suočavanje usmjereno na rješavanje problema – osoba se suočava sa stresom poduzimanjem određenih akcija, planiranjem konfrontacije i suočavanja sa stresorom ili traženjem socijalne podrške i savjeta svojih bližnjih,
- Suočavanje usmjereno na emocije – osoba koristi dobre strane situacije, prihvaća trenutnu situaciju, traži socijalnu podršku iz emocionalnih razloga, koristi humor u vezi stresne situacije ili se oslanja religiju,
- Suočavanje izbjegavanjem – osoba negira realnost, a za ovaj način suočavanja tipično je samodestruktivno ponašanje i(li) povećano spavanje.
Što osoba prije prihvati svoju novonastalu situaciju i što se prije suoči s njom, prije će se riješiti stresna situacija u životu te osobe.
Osim o strategijama suočavanja i upravljanja stresom, polaznici su dobili uvid u još mnoge psihološke teorije o životnim promjenama koje će im svakako obogatiti privatni i poslovni život:
Radionica je bila zanimljiva i edukativna s jako puno savjeta koje nosimo sa sobom kroz daljnji život!”,
izjavila je Sandra Narančić, polaznica edukacije.