Što kada paušalni obrtnik prijeđe 300.000 kuna?
Za mnoge poduzetnike početnike paušalni obrt je idealan oblik poslovanja. Temeljne informacije o tom obliku saznali su naši polaznici na edukaciji Pravni i porezni pogled na paušalni obrt od Marine Grgić Eldić i Lene Čičak.
S obzirom na brojne prednosti koje nudi, paušalni obrt je idealan način poslovanja za početak poslovanja u mnogim djelatnostima. Manji doprinosi i porezi, jednostavno otvaranje i zatvaranje te vođenje knjige prometa samo su neki od njih.
Paušalni porez na dohodak plaća se tromjesečno, do posljednjeg dana svakog tromjesečja (31. ožujka., 30. lipnja, 30. rujna, 31. prosinca.) prema 5 poreznih razreda od 0 do 300.000 kuna.
Za većinu poduzetnika, taj porezni prag je dovoljan za uobičajeno poslovanje. Međutim, paušalnim obrtnicima koji intenzivnije posluju moglo bi se dogoditi da prijeđu taj prag od 300.000 kuna.
Što kada paušalni obrtnik prijeđe 300.000 kuna?
Ako paušalni obrtnik u istoj godini izda i naplati više od 300.000 kuna, on je dužan napraviti sljedeće:
- javiti nadležnoj Poreznoj upravi o svom prekoračenju praga 300.000 kuna,
- ući u sustav PDV-a,
- od tog trenutka voditi poslovne knjige i izdavati račune s PDV-om.
Nakon ulaska u sustav PDV-a po sili zakona, obrtnik će sljedeću kalendarsku godinu biti obveznik PDV-a. Ako u toj godini ostvari primitke manje od 300.000kn, može tražiti povrat na paušalno oporezivanje.
Superkorisno i jako informativno, ni na kojem drugom mjestu ne može se odjednom dobiti toliko konkretnih i primjenjivih podataka za vođenje poslovanja. Prezadovoljna sam što je tako stručna i kompletna usluga dostupna besplatno svim građanima!”,
izjavila je Tamara Bodor, polaznica ove edukacije.