Što je održivost projekta?
Prilikom prijave na EU fondove, bitno je da je aplicirani projekt dugotrajno održiv. Kako razviti održiv projekt s ciljem prijave na EU fondove našim je polaznicima protekla dva dana objasnio konzultant Domagoj Troha na edukaciji Razvoj projektne ideje i prijava projekta na EU fondove.
Održivost projekta odnosi se na trajni učinak koji će taj projekt proizvesti. Odgovori u vezi održivosti projekta odgovaraju na sljedeća pitanja:
- Što se događa nakon što prestane financiranje od strane EU?
- Jesu li rezultati vidljivi duže vrijeme nakon projekta?
Koji su aspekti održivosti?
Održivost projekta gleda se iz više aspekata:
- Financijska održivost – Tko će financirati nastavak aktivnosti?
- Komercijalna održivost projekta – Koja je strategija za izlazak na ciljano tržište? Koji je način pozicioniranja proizvoda na tržištu te diferenciranja od svojih konkurenata? Na koji će se način prodati proizvod ili usluga na ciljanom tržištu?
- Institucionalna održivost – kako se novostvoreni procesi nastavljaju odvijati? Kako se novostečena znanja nastavljaju koristiti?
- Održivost na razini politika (gdje je primjenjivo) – npr. poboljšano zakonodavstvo, usklađenost s postojećim okvirom ili više njih;
- Održivost u smislu zaštite okoliša – Kakav će učinak projekt imati na okoliš? Jesu li uspostavljeni uvjeti za izbjegavanje negativnog utjecaja na prirodne resurse o kojima projekt ovisi te na širi prirodni okoliš?
Što je projekt održiviji, imat će bolju ocjenu pri kasnijoj evaluaciji. Pritom je bitno da projekt izazove očekivani utjecaj te pozitivnu promjenu kod ciljne skupine, da se osigura raspoloživost faktora za održivost projekta te da on utječe na donošenje odluka i zaštitu okoliša.
Ukoliko ne znate ništa o EU fondovima, ovo je dobar početak koji će vam pojasniti važnost i isplativost vašeg projekta. Gospodin Troha je odličan predavač s velikim iskustvom i odgovorima na sva vaša pitanja. Tople preporuke!”,
izjavila je Sanja Štefančić, polaznica ove edukacije.