Što je jednostrani raskid ugovora u web trgovini?
Osim udovoljavanja određenim tehničkim i informatičkim zahtjevima, prilikom pokretanja web shopa potrebno je pažnju obratiti i na usklađenost s pravnim propisima. Što su prava i obveze poduzetnika saznali smo od Ana-Marije Kajić na edukaciji Pravni aspekti webshopa, a ovaj put smo se posvetili jednostranom raskidu ugovora.
U roku od 14 dana od predaje robe u posjed kupac ima pravo na jednostrani raskid ugovora:
O tom pravu mora biti obaviješten potrošač, u protivnom rok za jednostrani raskid ugovora je godina dana od isteka roka za raskid. Ta obavijest se najčešće radi putem obrasca na web stranici“,
ističe Ana-Marija.
Jednostrani raskid ugovora
U slučaju jednostranog raskida ugovora svaka strana je dužna drugoj vratiti ono što je primila na temelju ugovora:
- Trgovac dužan najkasnije u roku od 14 dana od primitka obavijesti o raskidu vratiti potrošaču ono što mu je uplaćeno – istim sredstvima plaćanja, pod uvjetom da primi nazad robu/dokaz da je roba poslana (+ trošak standardnog najjeftinijeg prijevoza).
- Potrošač mora robu vratiti u roku od 14 dana od obavijesti o raskidu koju je uputio trgovcu i on snosi izravne troškove povrata robe, osim ako je ugovoreno da trošak povrata snosi trgovac. Iznimno trgovac preuzima robu koju nije moguće vratiti na uobičajen način.
Isključenje prava na jednostrani raskid moguće je u slučajevima kada je usluga u cijelosti ispunjena, a potrošač je izričito pristao da će izgubiti pravo na jednostrani raskid, kada je predmet ugovora je lako pokvarljiva roba ili roba kojoj brzo istječe rok trajanja te ako je predmet ugovora higijenska ili zdravstvena roba koja je otpečaćena nakon dostave.
Odlično predavanje za svakog tko ili razmišlja o pokretanju svojeg web shopa ili već ima nešto svoje. U svakom slučaju, predavačica je veoma detaljno objasnila pojedinosti bitne za temu i još potkrijepila primjerima iz stvarnog života!“,
izjavila je jedna polaznica edukacije.