Što je društveni inženjering?
Iako nam Internet otvara mnoge nove mogućnosti, u internetskom prostoru postoje i mnoge prijetnje. Poduzetnici su česta meta internetskih prijevara, a koje su one i kako se od njih zaštititi objasnio nam je Tino Šokić na webinaru Kibernetička sigurnost i ICT za poduzetnike.
Kibernetički prostor ili cyberspace je prostor unutar kojeg se odvija komunikacija između informacijskih sustava. Tu se postavlja pitanje privatnosti istog:
Kada radite nešto online, imajte uvijek na umu da će to nekad negdje u nekom trenutku biti dostupno!“,
započeo je Tino.
Osim pitanja privatnosti, u kibernetičkom prostoru je poduzetnik ili nečiji zaposlenik česta meta internetskih prijevara. Zašto? Pa jer je čovjek najslabija karika zaštite na internetu.
Što je društveni inženjering?
Društveni inženjering ili „social engineering“ je niz tehnika pomoću kojih pojedinac, iskorištavanjem ljudskih pogrešaka i slabosti, utječe na drugog pojedinca kako bi ga naveo da učini nešto što nije u njegovom interesu.
Tu spadaju razne prevare poput:
- poziva na plaćanje,
- reset lozinke,
- neuspješna transakcija,
- snimljeni ste putem web kamere,
- prijatelj je zapeo u inozemstvu i potrebno mu je „samo“ malo sredstava,
- zaraženi ste virusom ili prekršili ste zakon,
- „Vesna, molim vas uplatite 1200 eura na ovaj račun, a u svrhu isplate dobavljaču XX“,
- osvojili ste nešto,
- naslijedili ste nešto od izgubljene tete.
Kada osoba nasjedne na ovakve prevare te napravi traženu radnju, ona je ugrozila sebe i svoju tvrtku. Jedini način da se doskoči ovome jest edukacija o potencijalnim opasnostima što smo i pokušali ovim webinarom.
Smatram da je ovo predavanje zaista korisno za poslušati jer je to vrijeme u kojem živimo. Tino Šokić nam je ovu aktualnu temu prenio na vrlo zanimljiv i humorističan način“,
zaključio je jedan od polaznika.