Što je sve intelektualno vlasništvo?
Današnje se poduzetništvo, a osobito kreativne industrije, sastoje od mnogih predmeta koji se mogu zaštititi. Kako to učiniti na pravilan način te koja su prava i obveze onoga koji zaštićuje svoje intelektualno vlasništvo, saznali smo od Tanje Milović iz Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo.
U poslovnom smislu, intelektualno vlasništvo predstavlja nematerijalnu imovinu čije uspješno iskorištavanje može biti vrijedan temelj ili doprinos poslovanju.
Kako bi se zaštitila ova vrsta dobara, razvijen je sustav pravne zaštite intelektualnog vlasništva. Pravo intelektualnog vlasništva obuhvaća sustav pravnih instrumenata kojima se uređuje način stjecanja intelektualnog vlasništva i način zaštite od njegovog neovlaštenog korištenja.
Što sve smatramo intelektualnim vlasništvom?
Intelektualno vlasništvo obuhvaća dvije podgrupe prava – autorsko i srodna prava, te prava industrijskog vlasništva:
- Autorsko pravo i srodna prava bitna su za inovacije iz područja informacijskih tehnologija i kreativnih industrija. Autorsko pravo pripada autorima djela iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja, a daje im isključivo pravo korištenja svog djela te pravo isključivanja drugih ljudi iz tog korištenja. Predmet autorskog prava su izražaji, a ne ideje, postupci, metode rada ili matematički koncepti kao takvi.
- Industrijsko vlasništvo obuhvaća prava kojima proizvođači štite od konkurenata svoje poslovne interese, položaj na tržištu i sredstva uložena u istraživanje, razvoj i promociju.
Pojedine aspekte ili svojstva nekog proizvoda moguće je zaštititi kroz jedan ili više raznih oblika intelektualnog vlasništva, koji se međusobno nadopunjuju.
Polaznici edukacije su se upoznali sa svim oblicima intelektualnog vlasništva, kao i s pretraživanjem baza podataka industrijskog vlasništva.
S obzirom da sam se susretala s otuđivanjem loga moje tvrtke, ova edukacija mi je zaista pomogla u svim mojim nedoumicama!,
izjavila je Kristina Koren Kudelić.