“Sitnice” koje će vam poslovanje učiniti boljim
Većina poduzetnika, ali i onih koji tek kreću u svijet poduzetništva najviše problema imaju kada se radi o financijskom i računovodstvenom segmentu poslovanja.
Iz tih razloga Gordan Horbec na svojim predavanjima kroz „21 sitnicu“ objašnjava sve korake u kojima mnogi pogriješe. Obaveze koje poduzetnici ne smiju zanemariti su one koje imaju prema državi. Od prvoga dana poslovanja obavezna su davanja prema državi koja svaki poduzetnik mora pomno isplanirati. Pod obvezna davanja prema državi spadaju troškovi:
- Troškovi osnivanja za poduzetnike ovise o obliku osnivanja. Ukoliko se radi o d.o.o.-u prilikom osnivanja dužni ste podmiriti troškove javnog bilježnika, odvjetnika, naknade za trgovački sud, biljege i slično što pod inicijalnim troškovima donosi iznos i do 3.500 kuna. Ukoliko se pak odlučite za osnivanje jednostavnog d.o.o.-a troškovi osnivanja iznose 800 kuna. Razlika između osnivanja j.d.o.o.-a i d.o.o.-a je u iznosu temeljnog kapitala. Kada je u pitanju otvaranje obrta onda je potrebno izdvojiti iznos u rasponu od 270 do 470 kuna.
- Mjesečna davanja članarine Hrvatskoj gospodarskoj komori koja ovise o veličini poduzeća: ukoliko se radi o osnivanju d.o.o.-a ovdje možete pogledati točne iznose. Oslobođeni plaćanja je jednostavni d.o.o..
- Za obrt mjesečna davanja državi odnose se na članarine Hrvatske obrtničke komore u iznosu oko 40 kuna mjesečno. Osim HOK-a obrtnici su dužni platiti i doprinose mirovinskog, zdravstvenog te zaštitu na radu za samog obrtnika u iznosu oko 1.920 kn mjesečno. Sve informacije o obrtima dostupne su u vodiču Porezne uprave.
- Iznosi troškova doprinosa zaposlenih koji se dijele na: 20% doprinosa za mirovinsko osiguranje, 15% doprinosa za zdravstveno osiguranje, 0,5% doprinosa za slučaj ozljede, te 1,7% doprinosa za zapošljavanje
- Obavezna godišnja davanja prema državi za obrte, poduzeća i zadruge koja se plaćaju po dobitku rješenja – porez na tvrtku. Raspon je od 600 – 1200 kn i ovisi o odluci općine ili grada u kojem posluju. Više i detaljnije objašnjeno je u priručniku Porezne uprave dostupnom ovdje.
- Sva poduzeća plaćaju i doprinos za općekorisnu funkciju šuma u iznosu od 0,0265% od ukupnog prihoda.
Ovo predavanje je konkretno i sažeto s pravim primjerima iz prakse. Predavač je iznimno zanimljiv i drži pažnju cijelo vrijeme s tim da je uvijek dostupan s odgovorima na sva postavljena pitanja iz publike.
kratko je s nama podijelila polaznica Sabina Prpić.