63. Start-up akademija – Prestanak ugovora o radu
Bez obzira o kakvoj se vrsti prekida radnog odnosa radi, važno je da kao poslodavac i kao radnik znate koja su vam prava i obveze. Upravo je to bila jedna od tema kojom smo se bavili na 63. Start-up akademiji, a detaljne informacije je sa svim polaznicima podijelila Marina Grgić Eldić.
Danas smo naglasak stavili na mogućnosti prestanka ugovora o radu. To su, prije svega, redovni i izvanredni otkaz.
Redovni otkaz
Redovni otkaz mogu izjaviti i radnik i poslodavac.
Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog.
Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:
- ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),
- ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz), ili
- ako radnik krši obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika)
- ako radnik nije zadovoljio na probnom radu (otkaz zbog nezadovoljavanja na probnom radu).
Izvanredni otkaz
Izvanredni otkaz ugovora o radu, također mogu izjaviti i radnik i poslodavac, ali bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka.
Poslodavac može izvanredno otkazati ugovor o radu kada zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, a daljnji nastavak radnog odnosa nije moguć. Razlozi za izvanredno otkazivanje nisu navedeni zakonom i zato je potreban poseban oprez.
Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.
Postoje i neopravdani razlozi za otkaz, a to su:
- privremena odsutnost s posla zbog bolesti ili ozljede,
- sudjelovanje u sudskom postupku protiv poslodavca,
- obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili podnošenje prijave o toj sumnji nadležnim tijelima.
Start-up akademija završila je s ovom temom, a Dorotea Kasum podijelila je s nama dojmove s ove četverodnevne edukacije:
Budući da sam mali poduzetnik u nastajanju, bilo mi je jako korisno saznati kako realizirati svoju ideju, u koji pravni oblik ju smjestiti, kako se porezno olakšati i slično. Posebno mi se svidjelo predavanje o financijama i računovodstvu, budući da mi je to bio veliki bauk, kako sam inače više humanistički i umjetnički orijentirana. To mi je bila jedna od stavki koja mi je stvarala malu zadršku u procesu pretakanja ideje u stvarnost. Sada sam napustila taj mindset ‘ne želim se baviti papirima’ i dapače, uzbuđuje me dalje se obrazovati u smjeru financija. Najviše od svega me razveselila pristupačnost ekipe Plavog ureda i činjenica da im se mogu bilo kada javiti za dodatne informacije. Stvorili su besplatan ‘support system’ za ‘friške’ poduzetnike, a mislim da je to nešto što nam svima puno znači, pogotovo u počecima.