Osnovne mjere opreza na Internetu
U digitaliziranom svijetu sve je veći rizik od pronevjere podataka, raznih virusa i krađe identiteta. Osobito velik rizik postoji za poduzetnike koji često raspolažu izuzetno osjetljivim podacima vlastite tvrtke, ali i klijenata. Kako na adekvatan način zaštititi svoje poslovanje, objasnio je Tino Šokić na edukaciji Kibernetička sigurnost i ICT za poduzetnike.
Kibernetička sigurnost je sustav koji obuhvaća aktivnosti i mjere kojima se postiže provjerljivost, cjelovitost i dostupnost podataka i sustava u kibernetičkom prostoru (engl. Cyber space). Pritom kada govorimo o cyber space-u, mislimo na prostor unutar kojeg se odvija komunikacija između informacijskih sustava.
Cilj ovakvih aktivnosti je postići informacijsku sigurnost, odnosno stanje povjerljivosti, cjelovitosti i raspoloživosti podataka, koje se postiže primjenom propisanih mjera i standarda informacijske sigurnosti te organizacijskom potporom za potrebe planiranja, provedbe, provjere i dorade mjera i standarda.
Kako se zaštititi na internetu?
Tino savjetuje svima, i pojedincima i samozaposlenim poduzetnicima primjenjivati osnovne mjere opreza na internetu:
- Ne ostavljajte računalo ili mobitel bez nadzora i uvijek ih zaključavajte!
- Koristite autentikaciju u dva koraka gdje god je to moguće!
- Ako imate osjećaj da nešto nije u redu (npr. čudan e-mail), onda je velika vjerojatnost da nešto nije u redu.
- Imajte na umu da sve upisano na Internetu, ostaje na Internetu, i to vrlo vjerojatno zauvijek!
- Koristite kompleksne lozinke te nikada istu lozinku na više od jednog mjesta pristupa!
Polaznici su se na ovoj edukaciji pobliže upoznali s nekima od ovih taktika zaštite na internetu kako bi zaštitili povjerljive privatne, ali i poslovne podatke.
Edukacija je vrlo korisna, tema je aktualna za svakog korisnika. Podiže svijest o potrebi povećanja sigurnosti u poslovanju!”,
izjavila je Marija Meleško koja je prisustvovala ovom predavanju.