Obrtništvo specifičnih kategorija fizičkih osoba
Otvorili smo još jednu edukacijsku sezonu u Plavom uredu, i to s edukacijom Pravni i porezni pogled na paušalni obrt koji već mjesecima slovi kao najtraženiji oblik poslovanja. Edukaciju su za 25 polaznika održale naše savjetnice Marina Grgić Eldić i Lena Čičak.
Paušalni obrt podrazumijeva plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu umjesto utvrđivanja porezne obveze na temelju poslovnih knjiga, a gornja granica primitaka u ovom obliku poslovanja je 300.000 kn.
Koje su specifične kategorije pri otvaranju paušalnog obrta u RH zakonodavstvu?
Paušalni obrt mogu otvoriti svi građani RH, no postoje posebne kategorije fizičkih osoba koje pri otvaranju obrta imaju specifične situacije:
- Zajednički obrti – kod zajedničkih obrta potrebno je sklopiti ugovor o ortakluku i imenovati nositelja zajedničkog obrta,
- Umirovljenici – ako umirovljenik otvori obrt, potrebna je obustava mirovine ili odabir prihvatljivog pravnog oblika poslovanja ili svoju funkciju unutar njeg,
- Redoviti studenti – ako redoviti studenti otvaraju obrt moraju se suočiti s gubitkom studentskih prava,
- Članovi obitelji obrtnika – za njih nije potrebna nikakva prijava, niti zapošljavanje,
- Osobe iz inozemstva koji nisu EU državljani – njima je potrebna dozvola za boravak i rad u Republici Hrvatskoj.
Djelatnici Plavog ureda bili su u kontaktu sa svim navedenim kategorijama specifičnih fizičkih osoba koje su uspješno otvorile obrte s paušalnim načinom oporezivanja te koje i danas uredno posluju.
Na edukaciji polaznici su saznali mnogo i o poreznoj strani paušalnog obrta, a ovo su sveukupni dojmovi Vjekoslave Baljak, polaznice edukacije:
Predavanje je bilo jako poučno, sa pregršt korisnih informacija. Predavačice su vrlo opsežno i vrlo jasno predavale, jako sam zadovoljna predavanjem i svakom novom poduzetniku bih ga toplo preporučila!’’.