Koji su izazovi virtualne komunikacije?
Nova vremena postavljaju nam nove izazove za koje su nam potrebne nove vještine i novi alati. Koje su to vještine i alati u novoj, sve češće virtualnoj realnosti, učili smo od Jagode Poropat Darrer na edukaciji Virtualni komunikacijski alati.
U “novom normalnom” vlada trend rada na daljinu, a predviđa se da će do 2022. godine čak 1.87 milijarda ljudi, odnosno čak više od 40% radne populacije, raditi od kuće. U razvijenim zemljama taj će postotak iznositi čak i do 75%.
Takav rad podrazumijeva višestruku prilagodbu, a učinkovite komunikacije temelj su svakog radnog procesa, neovisno o veličini tvrtke ili organizacije.
Koji su izazovi virtualne komunikacije?
Komuniciranje putem ekrana zahtijeva puno više energije, a može biti i obeshrabrujuće. Prilikom online, odnosno virtualne komunikacije, susrećemo se s više izazova:
- Prostorna udaljenost timova i izostanak interakcije uživo – ovo su česte zapreke uobičajenoj socijalnoj dinamici i koheziji koje izazivaju osjećaj izoliranosti i distanciranosti.
- Implementiranje novih tehnologija – ovakvi pokušaji mogu rezultirati otporom na prihvaćanje novih alata, kao i strahom zaposlenika i suradnika za rad s novim alatima.
- Slabljenje odnosa unutar tima i nepovjerenje – zbog izostanka neformalne komunikacije često slabe odnosi između članova organizacije.
Osim navedenog, tu je i “screen fatigue”, odnosno zamor očiju prilikom dugog gledanja u ekran.
Jagoda je na edukaciji polaznicima predložila moguća rješenja, približila dominantne komunikacijske stilove te kako se prilagoditi svakome od njih.
Afirmativno, interaktivno, puno detalja, elokventno i odlično!”,
zaključili su polaznici ove edukacije.