Koje sve vrste obrta postoje?
Održana je još jedna edukacija Pravni i porezni pogled na paušalni obrt, a ovaj put su nam Lena Čičak i Marina Grgić Eldić objasnile koje sve vrste obrta postoje, što je točno ”paušalni obrt” i na koji način poslovati unutar njeg.
Obrt je samostalno obavljanje određenih gospodarskih djelatnosti od strane fizičkih osoba sa svrhom postizanja dohotka ili dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Obrt ima isti OIB kao i vlasnik obrta, a obrtnik odgovara za obveze svojom cjelokupnom imovinom.
Paušalni obrt pritom je način oporezivanja gdje se podrazumijeva plaćanje poreza u paušalnom iznosu, a gornja granica primitaka u takvom načinu oporezivanja je 300.000 kn. Ukoliko obrtnik prijeđe 300.000 kuna, dužan je ući u sustav PDV-a.
Koje sve vrste obrta postoje?
S obzirom na vrstu, obrt može biti:
- slobodni – obrti za čije obavljanje nije potrebna određena stručna osposobljenost ili majstorski ispit,
- vezani – obrti za čije je obavljanje potrebna stručna osposobljenost ili majstorski ispit,
- povlašteni – obrti za čije je obavljanje potrebna dozvola posebno nadležnog Ministarstva (npr. proizvodnja oružja itd.).
Obrti mogu biti i sezonski što znači da ne trebaju biti otvoreni trajno, već se registrirane djelatnosti mogu obavljati najdulje 9 mjeseci unutar jedne kalendarske godine. Pritom se doprinosi plaćaju samo za razdoblje u kojem obavljaju obrt.
Djelatnosti koje se mogu obavljati kao sezonski obrti utvrđene su Pravilnikom o djelatnostima koje se mogu obavljati kao sezonski obrt (NN 60/10 i 17/12).
Drago mi je da sam bila dio edukacije. Predavačice su veoma susretljive i pune korisnih informacija. Svim novopečenim poduzetnicima i onima koji to tek žele postati, preporučujem Plavi ured i njihove edukacije i savjetovanja!“,
izjavila je Margarita Jurišić, polaznica edukacije.