Kako poslovati s inozemstvom?
Globalizacijom društva brišu se granice i sve je jednostavnije poslovati s drugim zemljama. Ipak, potrebno je znati nekoliko ključnih informacije da biste sukladno zakonu obavljali svoje poslovanje. Lena Čičak i Marina Grgić Eldić održale su još jednu edukaciju o obrtu s paušalnim oporezivanjem.
Poslovanje s inozemstvom
Kako biste uspješno poslovali s poslovnim partnerima i klijentima u inozemstvu, treba zadovoljiti određene propise i norme. Prema tome inozemni računi koji se ispostavljaju prilikom poslovanja s inozemnim partnerima, trebaju sadržavati sljedeće obvezne elemente:
- iznose na računima iskazane u kunama, a uz to mogu biti iskazani u bilo kojoj valuti, pod uvjetom da je iznos PDV-a koji treba platiti ili koji se usklađuje, iskazan u kunama,
- ako su elementi za utvrđivanje porezne osnovice utvrđeni u stranoj valuti, za preračun u kune koristi se srednji tečaj HNB-a na dan nastanka obveze obračuna PDV-a,
- potrebno je dodati zakonsku odredbu o oslobađanju plaćanja PDV-a,
- potrebno je dodati sve stavke propisane Zakonom o fiskalizaciji.
PDV ID broj i VIES baza
PDV ID broj izdaje porezna uprava na zahtjev obrtnika s paušalnim oporezivanjem i sastoji se od HR + OIB. Jeste li obvezni ishoditi PDV ID broj, ovisi o kupcu/prodavatelju roba ili usluga. Prag stjecanja dobara iz EU je 77.000 kn.
Nakon prelaska praga stjecanja, odnosno 77.000 kn, kao obrtnik s paušalnim oporezivanjem , dužni ste prema zakonu ući u VIES bazu. Uz to, obračunavate PDV i uplaćujete ga u državni proračun.
Ako uvozite ili izvozite robu u treće zemlje, da biste mogli obaviti postupak carinjenja, dužni ste ishoditi EORI broj. Koja je procedura kod ishođenja EORI broja, pogledajte u našem vodiču.
Edukacija je vrlo zanimljiva i poučna. Marina i Lena su izvrsne predavačice, daju odgovore na sva pitanja. Za svaku pohvalu, iznimno korisno za sve buduće obrtnike, ali i za već postojeće!”,
izjavila je polaznica Ivana Grizelj.