Financijska pismenost: Koje su prednosti dobrovoljne mirovinske štednje za zaposlenike?
U sklopu edukacije Pravni i porezni pogled na paušalni obrt održano je još jedno kratko informativno predavanje o financijskoj pismenosti. Ovaj put su polaznici od Hrvoje Matokovića iz Croatia osiguranje mirovinskog društva saznali koje su prednosti dobrovoljne mirovinske štednje za građane i zaposlenike.
Na prethodnim predavanjima naučili smo kako funkcionira hrvatski sustav mirovinskog osiguranja, što je dobrovoljna mirovinska štednja te s kojim se izazovima susreće prvi stup mirovinskog osiguranja.
Prednosti dobrovoljne mirovinske štednje za građane i zaposlenike
Osim brojnih prednosti za poslodavce, dobrovoljna mirovinska štednja novi i mnoge prednosti za građane i zaposlenike:
- Državna poticajna sredstva – država potiče dobrovoljnu mirovinsku štednju na način da daje poticajna sredstva u iznosu od 15% na godišnju uplatu, odnosno najviše 750 kn godišnje.
- Prinosi fonda – uz uplatu i državna poticajna sredstva, djelatnik odnosno osiguranik najčešće može računati i na prinose fonda čiji je član.
- Uplaćena sredstva su u vlasništvu djelatnika, a uz to postoji mogućnost samostalne dodatne uplate po želji.
- Uplaćena sredstva su nasljedna – sva imovina na računu je nasljedna, pa čak i mirovine.
- Početak korištenja mirovine može krenuti s 55 navršenih godina života.
Ovakav oblik dobrovoljne mirovinske štednje namijenjen je svim građanima, bez obzira na status radnog odnosa, a dugoročno poslodavac pruža zaposleniku veću korist ako mu uplati premiju u dobrovoljni mirovinski fond umjesto isplate primitka kroz plaću.