Djelatnost obrta prema NKD-u
Prije nego što smo se odlučili na otvaranje obrta, bitno nam je odrediti djelatnosti kojima će se taj obrt baviti. Na koji način odrediti djelatnosti prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, naučili smo od Marine Grgić Eldić i Lene Čičak na edukaciji “Pravni i porezni pogled na paušalni obrt”.
Djelatnost obrta budući obrtnik bira sam sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, Marina tu preporučuje korištenje NKD-a s objašnjenjima.
Obrtnik u svoj obrt može upisati više djelatnosti, a jednu djelatnost je potrebno odabrati kao glavnu odnosno pretežitu. Uz može odabrati još više sporednih djelatnosti.
Ukoliko postoji, uvijek upišite specijaliziranu djelatnost. Upisujete razred, a ne skupinu djelatnosti!”,
savjetuje Marina.
Prilikom poslovanja obrtnik može obavljati i svojim klijentima može fakturirati za sve djelatnosti s tog popisa, neovisno o tome je li ta djelatnost pretežita ili ne. Ono što je bitno jest da te djelatnosti budu registrirane kao djelatnosti tog obrta u obrtnom registru.
Na koje djelatnosti obrta valja obratiti pažnju?
Postoje određene djelatnosti koje traže posebne suglasnosti ministarstva, HNB-a ili nadležnih komora.
Također, postoje tzv. samostalne djelatnosti koje se ne mogu obavljati u obrtu, pa tako npr. arhitekt ne može raditi projektirati preko paušalnog obrta, ali može raditi vizualizacije, dizajn interijera i ostale slične djelatnosti.
Postoje i posebni propisi za određene djelatnosti – ako prodajemo vlastite proizvode putem interneta, u tom slučaju nam je potrebno registrirati djelatnost “usluge informacijskog društva”.
Pri odabiru djelatnosti treba biti oprezan i ako se radi o vezanim i povlaštenim obrtima poput fotografije, masaže ili pedikure.
Edukacija mi je pomogla jer sam dobio direktne odgovore na sva pitanja. Predavači i atmosfera su super, bez zamjerke!”,
izjavio je Luka Šipić, polaznik ove edukacije.