Taborder – pametni stol za beskontaktne narudžbe
Da inovativnost može imati razne oblike, uvjerili smo se u slučaju Mihaele Popović i njene inovacije Taborder – pametnog stola koji omogućuje beskontaktne narudžbe ubrzavajući proces naručivanja, posluživanja i naplate gostima u ugostiteljskim objektima.
Mihaelina tvrtka Info-MINOVA je nastala u kolovozu 2018. godine kao nastavak obiteljskog posla, a okuplja tim stručnjaka na području dizajna, elektronike te hardverskih i softverskih rješenja. Glavna djelatnost im je dizajn, a uz to se bave izradom web stranica i aplikacija te proizvodnjom sportskih semafora:
U dizajnerskim vodama već sam oko 10 godina, a odrastanje u obitelji elektroničara uvelike je odredilo moj put do poduzetništva. Smatrajući kako imam dobru pozadinu, željna slobode uz puno hrabrosti odlučila sam krenuti svojim putem. Pritom sam otkrila svoju najveću strast, a to je osmišljavanje i rad na projektima stvarajući od ideje do realizacije”.
Jedna od takvih ideja je i Taborder, pametni stol koji ubrzava proces naručivanja u ugostiteljstvu. Kako je došlo do ove ideje – objašnjava nam Mihaela:
S obzirom da živimo u doba digitalizacije i novih tehnologija samo je pitanje vremena kada će ona ući u sve sektore gospodarstva. Često sam se susretala s čekanjem na narudžbu i naplatu u kafićima i restoranima pa mi je, kao što vjerujem i svakom gostu, palo na pamet kako bi bilo dobro da se sa stola može naručiti direktno na blagajnu konobarima, a isto tako i platiti”.
Krenula je u akciju. Godine 2018. prijavila se za natječaj za inovaciju s idejom pametnog stola na kojem nije prošla. Usprkos tome, započela je izradu prototipa koji je prvi put izložen na INOVI 2018. godine gdje su se posjetitelji jako zainteresirali i oduševili proizvodom. Stol je bio jako dobro prihvaćen i na ostalim sajmovima te je na sajmu u Bjelovaru dobivena 1. nagrada za inovaciju.
Trenutni prototip stola se sastoji od drvene površine u kojeg je ugrađen ekran osjetljiv na dodir, računalo te elektronika, a sve drži čvrsto mentalno postolje. Softverski dio čini aplikacija za naručivanje koja sadrži kompletan meni s hranom i pićem te sadržaj košarice i prostor za napomenu.
Nakon što se odabere željena narudžba klikom na gumb šalje se konobarima na blagajnu. Nakon toga stol može poslužiti kao interaktivni stol za kojeg su predviđene igrice, razni kvizovi i korištenje interneta za čitanje novina ili surfanje, a sve to omogućuje veliki ekran preko stola. Stol je zamišljen i za oglašavanje čime bi ugostitelji dobivali dodatnu zaradu reklamirajući nove proizvode, a distributeri pića i hrane novi moderni način plasiranja na tržište”.
Mihaela ističe kako joj je velik vjetar u leđa bila potpora za samozapošljavanje koju je koristila 2018. godine pri osnivanju tvrtke jer joj je omogućila kupnju potrebne opreme za rad i pomogla preživjeti prvu godinu poslovanja.
Zatim se prijavila i na potporu Grada Zagreba za inovatore koja joj je u 2019. godini pomogla u tehničko-tehnološkom razvoju proizvoda, dok će joj ove godine pomoći u promociji proizvoda budući da se sada nalazi u fazi komercijalizacije.
Kao inovatorica i poduzetnica osjećam se jako odgovorno i produktivno, ali ponekad i nesigurno zbog stvari na koje je nemoguće utjecati, osobito kada sve gradite iz temelja. Poslovanje ovisi o tržištu, a velika kriza je krenula samo par dana nakon što su sklopljeni poslovi koji bi uvelike doprinijeli rastu tvrtke. Nažalost, zbog koronavirusa puno je toga otkazano i stavljeno na čekanje.
No sve je to poduzetništvo. Ako se odlučite za takav način života, zaboravite na komfor zonu, naoružajte se strpljenjem i bacite u vatru fokusirajući se na sve dobre stvari koje ono donosi, a to su sloboda, produktivnost, rast, razvoj i konstantni rad na sebi!”,
zaključuje Mihaela.
Foto: Mihaela Popović privatna arhiva