Mirna Pinky – kreativnost koja ne poznaje granice
Njeno ime je Mirna Mihoković, a ljubav prema modi i odjeći su je odveli do Pariza gdje je radila s najuglednijim dizajnerima. Ipak, odlučila se vratiti u Hrvatsku te uz gradsku potporu za proizvodnju otvoriti vlastiti obrt za proizvodnju odjeće.
Moje zvanje i zanimanje je kreiranje kroz odjeću. Bavim se modnim dizajnom i kostimografijom, a zovem se Mirna Mihoković, ili Mirna Pinky. Upravo krećem pod starim imenom projekta Candybalism u nove modne pothvate i ovo je jako uzbudljivo razdoblje!”,
govori Mirna koja je oduvijek bila kreativna:
Od malena stalno nešto ‘proizvodim’ i prodajem – krenulo je s pletenim narukvicama i ukrasima za kosu, a na faksu sam s partnerom reciklirala i radila ‘upcycling’ trapera nekoliko godina koji sam prodavala na raznim sajmovima rukotvorina od raznih udruga”.
Svoj modni put nastavila je odlaskom na studij i rad u Parizu, što nije bilo jednostavno. Iako je kao jedna od 9 stipendista Francuske Republike imala pokrivene troškove života za vrijeme studija, visoke troškove same školarine nije mogla financirati.
No to je bila samo prepreka na putu jer je Mirna, u nedostatku vlastitih sredstava, dio troškova školarine financirala putem crowdfunding kampanje i tako ostvarila svoje tadašnje snove.
Tamo je stekla mnoga iskustva i kontakte, a onda je ipak odlučila kreirati vlastitu priču:
Neko vrijeme sam se trudila raditi za druge, ali zapravo mi je prirodno biti poduzetna i smišljati, stvarati, tražiti, i ‘non stop’ raditi pa me to pozvalo prije nešto više od godinu dana na put na kojem sam danas”.
Što je značilo povratak u Hrvatsku i otvaranje vlastite tvrtke. Prijavila se na Start-up akademiju, a kasnije i na potporu Grada Zagreba za samozapošljavanje za proizvodne djelatnosti:
Imala sam sreće slušati poduzetničke seminare u ZICER Plavom uredu, kao i priliku te na kraju i potporu Grada Zagreba za proizvodne djelatnosti. Ona mi je zaista puno pomogla u smislu opreme jer sam si mogla priuštiti najbolje mašine i krojački stol po mjeri, kao i ostalu opremu za studio. Bolja oprema, bolji rezultati!”.
Otvorila je obrt Mirna Pinky za proizvodnju odjeće i krenula u izradu Candybalism kolekcije. Riječ je o streetwear brendu sofisticiranih osnovnih odjevnih predmeta koji će se izrađivati agilnom proizvodnjom – ne kroz kolekcije, već će proizvodnja pratiti odaziv publike, kako nebi bilo puno nepotrebne robe ili ostataka. Svoje dane opisuje riječima:
Ako sam u studiju, prvo ga pripremim za zadatke koje sam si zapisala na ploču prethodni dan (ili zadnji put) kad sam završila s poslom. Krojim na lutkama, divim se fenomenalnom stolu svaki put kad režem na njemu, šivam i dizajniram na kompjuteru. Ako sam pak na terenu, obaveze su različite – od nabave i fittinga, organiziranja snimanja, i bivanja na istima”.
Naime, osim same proizvodnje odjevnih predmeta, Mirna je često angažirana i kao kostimograf na raznim snimanjima. A tu su i vlastita snimanja, te još razne obveze koje poduzetnički život nosi:
Poduzetništvo mi je nekako prirodno leglo, i super je da postoji dobar i relativno jednostavan legalni okvir kroz koji mogu raditi sve što se trudim raditi unatrag 10 godina otkako sam upisala prvi fakultet.
Treba baratati s puno različitih strana i zanimanja, ali nikako drugačije ne bi bilo jednako uzbudljivo i nagrađujuće. Sama sam znatiželjna i uvijek želim znati nešto novo, pa me to ne straši. Ono što me straši je birokracija, no srećom tu su ljudi koji se razumiju u to bolje nego ja pa ih mogu nazvati i konzultirati se i tražiti pomoć kad god zapnem.
Osjećam se slobodnom, premda radila po 16-20 sati na dan ponekad, jer si sama mogu odabrati što radim, kako radim i na meni je da to bude dobro!”.
Foto: Mirna Mihoković privatna arhiva, Barbara Blečić