Najveće zablude o paušalnom obrtu
16studeni2018
Paušalni obrt je i dalje jedan od najpopularnijih pravnih oblika poslovanja kod poduzetnika početnika, a kako bi se budući poduzetnici bolje snašli u vođenju istog održana je još jedna edukacija Pravni i porezni pogled na paušalni obrt. Voditeljica edukacije bila je Lena Čičak.
O prednostima i nedostatcima paušalnog obrta već smo pisali, a ovaj smo se posvetili najčešćim zabludama koje ljudi imaju o paušalnom obrtu.
Koje su najčešće zablude o paušalnom obrtu?
Iz iskustava djelatnika Plavog ureda, najćešće zablude o paušalnom obrtu su:
- U paušalnom obrtu ne mogu poslovati s inozemstvom – u paušalnom obrtu možete poslovati s inozemstvom, a detaljnije upute pročitajte ovdje.
- U „paušalu” nije moguće zapošljavanje radnika – kao paušalist možete zapošljavati radnike!
- Ako sam trgovac ili ugostitelj moram voditi poslovne knjige – u paušalnom obrtu ne morate voditi poslovne knjige, već knjigu prometa i PO-SD obrazac.
- Ne mogu imati izdvojeni pogon – kao paušanli obrtnik možete imati izdvojeni pogon !
- Ako otvaram „paušal” umjesto radnog odnosa, sve je isto, samo dobivam veću plaću – kao paušalni obrtnik vi nemate plaću te sami uplaćujete svoje doprinose,
- Ako sam zaposlen kod drugog poslodavca, u „paušalu” ne plaćam doprinose – kao paušalni obrtnik zaposlen kod drugog poslodavca plaćate doprinose, ali u nešto manjim iznosima koje možete pročitati ovdje.
- Ne mogu biti na rodiljnom/roditeljskom dopustu ili dugotrajnom bolovanju – imate pravo na rodiljni i roditeljski dopust. U tom slučaju obrt ide u mirovanje, a doprinose vam plaća HZZO.
- Budući da nisam u sustavu PDV-a, PDV me uopće ne zanima – postoje situacije u kojima ste dužni ste obračunati PDV (npr. PDV-S obrazac), iako ste paušalni obrtnik.
Edukacija je bila odlična, sva pitanja koja sam imala su odgovorena, a dobila sam i dodatne informacije za koje nisam niti znala da mi trebaju!”,
izjavila je Saša Radoš Jagešić, polaznica ove edukacije.