Pravni pogled na web shop
Koliko je važno poznavati web shop, govori činjenica da više od četvrtine malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj prodaje robu ili nudi usluge upravo putem te platforme. Zato smo organizirali edukaciju Pravni aspekti otvaranja web shopa, kroz koju je Ana-Marija Kajić polaznicima dala ključne savjete kako postupiti kod otvaranja web shopa.
Web shop je povoljniji za održavanje od klasične trgovine, no postoji niz zahtjeva, koji se sukladno zakonima moraju ispuniti kako bi poslovanje bilo zakonito i pravilno.
Prema zakonskoj regulativi Republike Hrvatske, trgovina putem interneta spada u trgovinu na daljinu, tj. uslugu informacijskog društva. Važno je znati da web shop može pokrenuti svatko, kako postojeći poduzetnik, tako i osoba koja će tek otvoriti obrt ili trgovačko društvo u svrhu trgovine putem web shopa.
U situaciji da već imate poslovni subjekt s registriranom djelatnošću trgovine, potrebno je u sudskom registru doregistrirati i uslugu informacijskog društva.
Zakonom o trgovačkim društvima propisani su minimalni podaci koji moraju biti prezentirani na stranici web shopa, a koji se tiču društva, odnosno vlasnika web shopa:
- tvrtka,
- sjedište,
- sud kod kojeg je društvo upisano u sudski registar i broj upisa,
- broj računa i banka kod koje se vodi račun,
- iznos temeljnog kapitala s naznakom je li uplaćen u cijelosti,
- ukupan broj izdanih dionica,
- ime najmanje jednog člana uprave (direktora).
Predavačica Ana-Marija je naglasila polaznicima kako je prilikom rada putem web shopa potrebno posvetiti posebnu pažnju na usklađenost vlastitog poslovanja s odredbama koje štite potrošače, posebno Zakonom o uslugama te Zakonom o elektroničkoj trgovini.
Jako korisno predavanje za sve one koji otvaraju ili imaju web shop. Predavačica s jasnim i preciznim uputama s pravnog aspekta objašnjava postupak otvaranja istog,
kazala je Vjekoslava Srpak, polaznica edukacije.