21 zabluda o jednostavnom društvu (j.d.o.o.)
Jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) je nekoliko godina dostupno poduzetnicima za registriranje, a i dalje svakodnevno ispravljam zablude o poziciji takvog poduzeća u pravnom i u poreznom pogledu.
Ovakvu vrstu poduzeća mogu osnovati najviše tri osobe, dok za upravu mogu imenovati samo jednu osobu. Registrirano društvo će biti upisano u registar, kao i svako drugo poduzeće i podaci o njemu će biti javno dostupni, kao i za ostala poduzeća.
Trošak osnivanja ovakvog poduzeća jeste manji i iznosi 710 kn, dok je najmanji iznos osnivačkog kapitala svega 10 kn. Ipak, kad osnivači odluče promijeniti registraciju u d.o.o., sve skupa će ih koštati znatno više novca, i to ako ih netko dobro savjetuje na koji način da to provedu.
K tome, uvijek se nameću pitanja: koji posao je moguće pokrenuti s tako malo kapitala te koliko ozbiljno će biti prihvaćeno takvo poduzeće na tržištu?
Mislim da je osnovna ideja zakonodavca bila da omogući poduzetniku da kapital i osnivačke troškove namakne iz samog poslovanja, ali su odredbe iz nekih drugih propisa zapravo otežale poziciju direktora takvog poduzeća.
U nastavku pročitajte o najčešćim zabludama o j.d.o.o.
I da, molim usvojite barem naziv: slovo ‘j’ u nazivu skraćenica je od riječi ‘jednostavno’! Nije ni jedinstveno, ni jadno, niti nešto još gore!
Najčešće zablude o j.d.o.o.
Ne, to je oblik poduzeća koji može imati do najviše tri osnivača i samo jednog direktora. Ne, postupak se pokreće u bilo kojem javnobilježničkom uredu jer su za takva društva propisani obrasci za osnivanje kojima se ujedno rješavaju i pitanja odnosa među parterima, suosnivačima. Društvo će biti osnivano upisom u registar pri trgovačkom sudu. Ne, u pogledu broja i vrsta djelatnosti nema nikakve razlike u odnosu na d.o.o. te i jednostavni d.o.o. može biti registriran za mnogo djelatnosti istovremeno. Ne, to će biti eventualno potrebno kasnije. Ipak uvjeti propisani unutar određene struke, odnose se i na ovakva poduzeća, ali to do izražaja dolazi kasnije, a ne prilikom otvaranja. Ne, ono se registrira na postojećoj adresi, a poslovni prostor će eventualno društvo steći kasnije, putem nekog pravnog posla: primjerice zakupa ili kupnje. Ne, da biste bili zaposleni potrebno je da po okončanju postupka osnivanja sklopite ugovor o radu s novoosnovanim poduzećem, i da se prijavite na mirovinsko osiguranje. Ne, direktor je osoba koja je odgovorna za poslovanje poduzeća, a dobit pripada osnivaču. Ne, to može biti svaki iznos između 10 kn i 20.000 kn. Ne, roka nema, i dok ne sprovedete postupak dokapitalizacije na trgovačkom sudu nećete postati d.o.o. Ne, četvrtinu dobiti potrebno je rasporediti u rezerve sve dok se ne izvrši promjena registracije u d.o.o. Ne, potrebno je provesti postupak na trgovačkom sudu. Ne, ne smijete navoditi naziv i oblik organiziranja drugačiji od onog koji piše na rješenju trgovačkog suda. Ne, nema ograničenja u broju zaposlenih djelatnika. Ne, postupak likvidacije je gotovo isti kao i za d.o.o., s tim da su nešto niži troškovi i kraći rokovi. Ipak, nije moguće likvidirati za manje od pola godine, i to teoretski. Ne, ta je mogućnost dostupna samo fizičkim osobama koje posluju kroz određene oblike poslovanja. Ne, može ući u ovaj sustav. Ne, i j.d.o.o. može to činiti kao i svako drugo poduzeće. Ne, može kupovati neograničenu vrijednost imovine. Ne, nikako to ne smije, jer se radi o dvije osobe i ima mnogo poreznih pravila s visokim propisanim kaznama. Ne, knjigovodstvena i porezna pravila su potpuno ista za ove obje vrste poduzeća. Ne, osim što ima iste odgovornosti, teže mu je rukovoditi poduzećem koje ima tako malo kapitala, jer mora paziti na nivo zaduženosti poduzeća. Dobro sve proučite jer ćete biti jednako odgovorni za poslovanje kao i uprave većih poduzeća. To što ste mali poduzetnik ne olakšava vam poziciju. Sretno! Obrazovana iz prava i ekonomije, poduzetnica više od 22 godine, od čega 13 godina vodi računovodstveni servis orijentiran primarno prema malim poduzetnicima. Čitavo vrijeme radi i kao savjetnik osobama koje tek razmišljaju o pokretanju malog biznisa i onima koji su tek zaplivali u poduzetničke vode te klijentima svojega Makora knjigovodstva.1. zabluda - j.d.o.o. je kao obrt
2. zabluda - j.d.o.o. se otvara u općini
3. zabluda - j.d.o.o. se može baviti samo jednom djelatnošću
4. zabluda - za otvaranje j.d.o.o. osnivač mora dokazati svoju stručnost za određenu djelatnost
5. zabluda - za otvaranje j.d.o.o. treba imati dokaz o posjedovanju poslovnog prostora
6. zabluda - osnovao/la sam j.d.o.o. pa sam sada zaposlen/a
7. zabluda - direktoru j.d.o.o. pripada pravo na zaradu, profit poduzeća
8. zabluda - temeljni kapital j.d.o.o. mora biti 10 kn
9. zabluda - za pretvaranje j.d.o.o. u d.o.o. postoji rok
10. zabluda - osnivač j.d.o.o. može raspolagati s cijelom dobiti poduzeća
11. zabluda - kad se ispune propisane rezerve, j.d.o.o. će automatski postati d.o.o.
12. zabluda - kad se ispune rezerve možemo se početi nazivati d.o.o.
13. zabluda - j.d.o.o. ne smije zapošljavati više od tri osobe
14. zabluda - ako loše posluje, j.d.o.o. će biti od strane države zatvoren
15. zabluda - j.d.o.o. može biti paušalno oporezovan
16. zabluda - j.d.o.o. ne može ući u sustav PDV-a
17. zabluda - j.d.o.o. ne može uvoziti ili poslovati s EU
18. zabluda - j.d.o.o. ne može kupovati opremu ili strojeve veće vrijednosti
19. zabluda - ono što kupi direktor ili vlasnik za j.d.o.o., on može slobodno koristiti jer je poduzeće njegovo
20. zabluda - j.d.o.o. ima knjigovodstvo jednostavnije od d.o.o.
21. zabluda - direktor j.d.o.o. ima manje odgovornosti od direktora d.o.o.
Na kraju
Zorana Mavričić-Korošec