149. Start-up akademija – Zašto je bitna Nacionalna klasifikacija djelatnosti (NKD)?
Iza nas je još jedna Start-up akademija i još jedna grupa budućih poduzetnika. Na 149. Start-up akademiji smo imali razne poduzetničke ideje – od bespilotnih letjelica do planera i usluga edukacija, a ono što je zajedničko svim polaznicima jest želja za pretvaranjem te ideje u stvarnost.
Poduzetništvo u Hrvatskoj je posljednjih nekoliko godina doživjelo značajan rast uz sve veći broj novih poduzetnika koji se odlučuju krenuti u vlastiti poduzetnički pothvat. Tradicionalni sektori poput turizma, poljoprivrede i prehrambene industrije i dalje su važni, no sve su popularnije i kreativne i tehnološke industrije.
Što je Nacionalna klasifikacija djelatnosti (NKD)?
Prilikom otvaranja tvrtke, potrebno je odabrati djelatnost buduće tvrtke. Djelatnost tvrtke poduzetnik određuje sam sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti. Pritom poduzetnik može odabrati više djelatnosti, ali jedna od njih mora biti glavna.
Osim same klasifikacije, NKD je važan i za prijavu i korištenje raznih potpora i poticaja jer se mnoge potpore vežu samo uz određene djelatnosti.
Određene djelatnosti pak traže posebne suglasnosti ministarstava, HNB-a, ili nadležnih komora (npr. bankovne i financijske usluge, devizno poslovanje, osiguranje, revizija, porezni savjetnici… ), dok za određene djelatnosti postoje posebni propisi za (npr. „usluge informacijskog društva” za internet trgovinu).
S obzirom na poduzetničke planove, polaznicima su na predavanju sugerirani NKD-ovi za njihove željene djelatnosti.
Osim navedenog, polaznici su kroz četiri dana testirali svoje ideje kroz marketinški, pravni i financijski aspekt te su saznali ključne informacije o financiranju svog budućeg pothvata. Ovo su dojmovi nekih od njih:
Namjerno dajem sve petice jer za mene kao početnika ovo je bio koristan i zanimljiv sadržaj i ulazak u poduzetnički svijet. Možete me očekivati opet jer ste nadasve stručni, ažurni i koncizni. Tek nakon ove edukacije uopće imam ideju što pitati dalje i koje korake poduzeti. Hvala!“.