113. Start-up akademija – Obrt kao pravni oblik poslovanja
Na 113. Start-up akademiji bavili smo se mnogim temama i pitanjima vezanim za poduzetništvo i pokretanje poslovanja, a ovaj put smo se posvetili obrtu – jednom od najpopularnijih pravnih oblika poslovanja.
Poduzetnici se prilikom pokretanja poslovanja mogu odlučiti na više oblika obavljanja djelatnosti. Oni se razlikuju po pravnom obliku, opsegu odgovornosti za obveze, načinu i troškovima registracije, načinu i troškovima zatvaranja ili likvidacije, uvjetima za obavljanje određenih djelatnosti, poreznom tretmanu, troškovima poslovanja te načinu vođenja poslovnih knjiga.
Obrt kao oblik poslovanja
Jedan od mogućih oblika poslovanja jest obrt. Obrt označava obavljanje gospodarskih djelatnosti fizičkih osoba s ciljem ostvarivanja dobiti. Obrt kao takav nije pravna osoba – on ne može stjecati prava i obveze i ne može biti stranka u postupku, već je to obrtnik.
Obrt ima isti OIB kao i vlasnik obrta koji odgovara za obveze cjelokupnom svojom imovinom. To znači da se ovrha može provesti na cjelokupnoj imovini obrtnika, osim one koja je izuzeta iz ovrhe. Zatvaranjem obrta ne prestaju obveze obrtnika, a ovrha se može provesti i na plaći kod novog poslodavca.
Prema djelatnosti razlikujemo slobodne, vezane i povlaštene obrte, dok prema trajanju oni mogu biti trajni ili sezonski. S obzirom na porezni tretman oni pak mogu biti paušalno oporezivani, ili na poslovnim knjigama.
Razlike između ovih oblika obrta, ali i između ostalih oblika poslovanja polaznici su se bavili tijekom četiri dana putem ovog programa, što potvrđuju i riječi Otilije Varoščić, polaznice 113. Start-up akademije:
Odlična edukacija! Najbolja investicija od 4 dana, dobila sam presjek kroz sve potrebne korake prilikom pokretanja vlastitog posla. Stručni i iskreni predavači, praktični primjeri, alati pomoću kojih možemo i sami raditi simulacije i procjene – sve je to samo dio benefita koje sam dobila!