Zagreb Forum 2016 – Creative Cities & Europe
23. svibnja 2016. u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu održan je Zagreb Forum pod naslovom Urbana budućnost – izazovi za gradove i poduzetništvo.
Zagreb Forum je međunarodna konferencija posvećena alternativnim pristupima u razvoju gradova i regija. Ova, četvrta po redu, konferencija donosi nadogradnju prethodno održanim konferencijama, a bavi se urbanim razvojem gradova kao značajnim izazovom s kojim se susreću gradski čelnici i nositelji gradske uprave. Konferenciju su organizirali Grad Zagreb, Razvojna agencija Zagreb, GFS (GoForeSight) Institut i Hrvatski instituta za studij budućnosti (HISB).
Po prvi puta Zagreb Forum je imao zemlju partnera, a to je Španjolska. Iz Španjolske je došao veliki broj predavača koji su prenijeli najsuvremenija rješenja svojih gradova, zasnovana na intenzivnoj upotrebi znanja i tehnologija. Cilj je bio prikazati konkretne primjere iz inozemstva te time potaknuti takve aktivnosti i kod nas.
Što su pametni gradovi?
Pametni gradovi (Smart Cites) označavaju težnju razvoju cjelovitih i održivih gradova u kojima naglasak stoji na kvaliteti ljudskog života i boljem odnosu prema okolišu. Sudionici konferencije naglašavaju da svi gradovi mogu biti pametni jer pametni gradovi ne označavaju kompletnu izgradnju nove infrastrukture, već bolje načine upotrebe dostupnih podataka o kvaliteti života u lokalnoj zajednici na korist svih stanovnika grada.
Koncept pametnih gradova uglavnom se temelji na upotrebi novih tehnologija – pametnih mreža, ICT tehnologija, Internet of Things (internetsko povezivanje svih objekata), Big data, inteligentnih transportnih sustava, pametnih mjerenja i tako dalje. Nove tehnologije mogu se primjenjivati u području prometa, uštede vode i električne energije, sustavima odlaganja otpada te uslugama zdravstva i javnih poduzeća.
Pitanja na koja pametni gradovi nastoje odgovoriti su:
- Kako da stanovnici grada budu zadovoljniji?
- Kako poboljšati efikasnost gradske uprave?
Bitni dionici u razvoju pametnih gradova su sami građani koji svojim idejama, znanjem i vještinama u kombinaciji s umreženom gradskom infrastrukturom znatno pridonose poboljšanju kvalitete života u vlastitom gradu. Pametni grad efikasno zadovoljava potrebe svojih građana u okviru ekologije, samostalnosti i održivosti.
Kako je Barcelona postala pametni grad?
Španjolski predavači prezentirali su rješenja svojih gradova temeljena na intenzivnoj upotrebi znanja i tehnologija. Jordi Hereu Boher, bivši gradonačelnik Barcelone, naglašava problem rastućih gradova te kako bi se oni trebali kretati u smjeru održivosti, ekologije i neovisnosti. Također naglašava da takvi projekti nisu kratkotrajnog karaktera, već su oni dugoročni i zahtijevaju definiranu strategiju.
Projekt Barcelona sadržavao je nekoliko ciljeva između kojih su bili i obnova javnih prostora, održivost, solventnost gradske uprave, veća ulaganja u edukaciju i kulturu, multikulturalnost, ekonomija znanja, pozicioniranje i brendiranje grada, integracija unutar globalne ekonomije te tehnologija u službi strateških projekata.
Osim Barcelone, prezentirani su i projekti na ostalim razinama poput projekta SMART Catalonia. Osobito je bilo zanimljivo vidjeti i prikaz španjolskog grada u stvarnom vremenu te kako se kroz nove tehnologije može osigurati protok informacija gradskim službenicima o postojećem stanju i problemima na terenu. Na kraju, Boher naglašava:
Tehnologija se može koristiti u korist strateških projekata, ali se opet treba podrediti potrebama ljudi“.
Gdje je Zagreb na putu do pametnog grada?
Međunarodni predavači svojim su primjerima pokazali da je transformacija grada u takvom smjeru moguća te da se takve aktivnosti mogu primijeniti i na područje grada Zagreba i ostalih hrvatskih gradova.
Zagreb kao najrazvijeniji grad Hrvatske ima velikog potencijala postati pametan grad. No, potrebno je kontinuirano raditi na internacionalizaciji Zagreba i okolice, na jačanju znanosti, tehnologije i edukacije za potrebne vještine te uvesti relevantne evaluacijske prakse. Prije svega potrebna je uključenost i odobravanje građana te usklađenost svih korisnika na svim razinama.
Tehnologija je danas postala dostupna, pitanje je samo na koji ćemo način tu tehnologiju iskoristiti“
– složili su se predavači na konferenciji.