Upravljanje intelektualnim vlasništvom
U prostorijama Plavog ureda održana je radionica “Upravljanje intelektualnim vlasništvom” pod vodstvom mr. sc. Tanje Milović, dipl. Ing., i dr. sc. Davorke Moslavac Forjan iz Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo. Predavačice su polaznicima predstavile važnost zaštite intelektualnog vlasništva te im na studijama slučajeva pokazale na koji je način potrebno razmišljati prilikom zaštite istih.
U suvremenim uvjetima zaštita i primjena intelektualnog vlasništva ima veliku ulogu u razvoju inovacija i razvoju poslovanja općenito. Zahvaljujući modernim tehnologijama mogućnost kopiranja veća je nego ikad, a konkurencije je sve više. Da bi se zaštitili od one nelojalne, preporučivo je zaštititi svoje intelektualno vlasništvo.
Postoji više vrsta intelektualnog vlasništva:
- Patent je ključan za razvoj izuma i njihovu zaštitu na tržištu, a zaštititi se može proizvod, postupak ili primjena u bilo kojem području tehnike ili tehnologije koja nudi novo rješenje nekog tehničkog problema.
- Zaštita industrijskog dizajna odnosno vanjskog oblika proizvoda osobito je važna u marketinškom smislu. Industrijskim dizajnom mogu se štititi vanjska obilježja proizvoda ili njegova dijela vidljiva pri uporabi, posebice oblik ili obrisi proizvoda ili plošna obilježja kao što su šare, crte ili boje te kombinacije tih obilježja.
- Zaštita žigom važna je za prepoznatljivost i opstojnost proizvoda ili usluga na tržištu jer je on razlikovni znak koji služi za identifikaciju određenih proizvoda ili usluga kao onih koji potječu od određenog poduzetnika.
- Autorsko pravo i srodna prava bitna su za inovacije iz područja informacijskih tehnologija i kreativnih industrija. Autorsko pravo pripada autorima djela iz književnog, znanstvenog ili umjetničkog područja, a daje im isključivo pravo korištenja svog djela te pravo isključivanja drugih ljudi iz tog korištenja. Predmet autorskog prava su izražaji, a ne ideje, postupci, metode rada ili matematički koncepti kao takvi.
Tijekom inovacijskog procesa nezaobilazni su i neformalni oblici zaštite intelektualnog vlasništva poput poslovne tajne odnosno know-how.
Više o načinima zaštite intelektualnog vlasništva saznajte na web stranicama Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo, a u sklopu Zavoda djeluje i Informacijski centar za intelektualno vlasništvo (INCENTIV) gdje možete dobiti besplatne stručne informacije o upravljanju svojim i tuđim intelektualnim vlasništvom.
Predavanje mi je bilo izuzetno zanimljivo zato jer o toj temi jako malo uopće znam, čula sam za intelektualno vlasništvo, ali nisam znala koji sve oblici zaštite postoje. Sad barem znam gdje mogu ići, što mogu dobiti, tako da mi je koristilo!”,
– izjavila je Lirija Turtula, polaznica edukacije.