Tko ne može biti paušalist?
“Otvoriti paušalni obrt ili ne?” – pitanje je koje si svakodnevno postavljaju mnogi simpatizeri poduzetništva. Paušalni obrt je često idealan početak samostalnog biznisa, no ne za sve djelatnosti. Koje su to i još mnogo činjenica o ovom obliku poslovanja iznijele su Marina Grgić Eldić i Lena Čičak na edukaciji “Pravni i porezni pogled na paušalni obrt”.
Obrt je samostalno obavljanje gospodarskih djelatnosti fizičkih osoba s ciljem ostvarivanja dobiti proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Paušalni obrt je pritom način oporezivanja koji podrazumijeva plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu, umjesto utvrđivanja porezne obveze na temelju poslovnih knjiga, a granica primitaka je 300.000 kn.
Tko ne može biti paušalno oporezovan?
No ne mogu sve djelatnosti biti paušalno oporezovane. Ovo se prvenstveno odnosi na samostalne djelatnosti:
- samostalna djelatnost zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, kao i druge slične djelatnosti;
- samostalna djelatnost znanstvenika, književnika, izumitelja, kao i druge slične djelatnosti;
- samostalna predavačka djelatnost, odgojna djelatnost, kao i druge slične djelatnosti;
- samostalna djelatnost novinara, umjetnika i sportaša.
Riječ je o djelatnostima koje se obavljaju prema posebnim propisima te je za njihovo otvaranje potrebna određena stručna sprema (najčešće VSS), a često je preduvjet i članstvo u stručnim organizacijama.
Edukacija je iznimno korisna. Dobila sam jasne i konkretne informacije zašto i kako biti paušalni obrtnik. Vrlo korisni su i primjeri iz prakse i potencijalnih nepredvidivih situacija i ono najvažnije, Plavi ured pruža izvrsnu podršku paušalnim obveznicima bilo niformacijama, bilo materijalima. Preporučujem ovu edukaciju svakom tko razmišlja o otvaranju paušalnog obrta!,
izjavila je Ivana Brajinović koja je sudjelovala na ovoj edukaciji.