Temeljeni pojmovi startupa
Predinkubacija, inkubacija, postinkubacija – u svijetu startupa ovi su pojmovi poprilično poznati, a označavaju različite faze razvoja poduzetničke ideje i tvrtke u koju ideja prerasta. Svaka od tih faza specifična je, a projekt, baš poput kakvog nedonoščeta, ima svoje posebne potrebe, posebice u najranijem obliku.
Razvojna agencija Zagreb s Tehnološkim parkom jedna ovdašnjih institucija koje može pomoći startupima svojim programima koji obuhvaćaju sve tri faze razvoja tvrtki, a njen direktor, Frane Šesnić, dao nam je više detalja o dosadašnjem radu, ali i o ambicioznim planovima koji su nedavno najavljeni – 10 milijuna kuna jednokratnih potpora u obliku bespovratne seed investicije za 400 startupa te izgradnja Znanstveno-tehnološkog parka koji bi mogao primiti i 500 tvrtki.
No, krenimo ispočetka, odnosno od osnovnih pojmova i programa. U slučaju da niste upoznati s programima koje Tehnološki park nudi za tvrtke u različitim fazama, Frane Šesnić će vam objasniti kako se pod predinkubacijom u Razvojnoj agenciji podrazumijeva određeni vremenski period potreban za razvoj poduzetničke ideje, pripremu i osnivanje poslovnog subjekta, a koji se koristi zaprepoznavanje i selekciju tehnološki inovativnih projekata koji imaju komercijalni potencijal, odnosno razvijaju inovativne proizvode visoke tehnologije za globalno tržište.
Korisnici predinkubacije su mlađe osobe koje čine razvojni tim koji se bavi razvojem proizvoda ili usluga s području visoke tehnologije, elektronike, informacijskih i komunikacijskih tehnologija, energetike, zelenih tehnologija i održivog razvoja. Korištenje usluge je besplatno te može trajati najviše šest mjeseci do kada se očekuje da tim koji se nalazi u predinkubaciji osnuje tvrtku, nakon toga može započeti proces inkubacije u Tehnološkom parku Zagreb.
A inkubacija je vremensko razdoblje od ulaska u TPZ, kada slijede rast i razvoj tvrtke, koja bi trebala dosegnuti stabilno poslovanje na tržištu, kada slijedi postinkubacija. Sve se to događa pod mentorstvom stručnog tima Tehnološkog parka, a taj proces za tvrtke traje u prosjeku tri godine, naglašava Šesnić.
Bespovratna financijska potpora i Znanstveno-tehnološki park
Taj bi proces uskoro mogao biti i brži, s obzirom na nedavno potpisani Sporazum o dodjeli potpora nezaposlenim osobama, u kojem, uz Razvojnu agenciju, sudjeluju Grad Zagreb te zagrebački područni ured Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Naime, u gradskome je proračunu osigurano 10 milijuna kuna kako bi se budućim poduzetnicima pomoglo pri pokretanju posla jednokratnom financijskom potporom u obliku bespovratne seed investicije od 25.000 kuna. U planu je osigurana potpora za 400 startup tvrtki, a Razvojna agencija će uključenima kroz edukaciju, savjetovanje i mentoriranje pružiti podršku u prvoj godini poslovanja.
Istodobno, i dalje se radi na izgradnji Znanstveno-tehnološkog parka lociranog na prostoruZagrebačkog Velesajma, a RAZA je spomenuti projekt prijavila još prošle godine Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Šesnić pojašnjava:
S Ministarstvom je potpisan sporazum o dodjeli tehničke pomoći i time je započet operativni dio projekta razvoja novog Tehnološkog parka. Tim projektom bi se pružila mogućnost za značajno povećanje broja naših članova kao i za proširenje spektra usluga koje TP nudi startup tvrtkama. U njegovom okviru osiguralo bi se značajnije provođenje aktivnosti predinkubacije za timove uz inkubator i akcelertator za startup tvrtke, mentoriranje i savjetovanje te bi se razvijali i novi instrumenti financiranja za rane faze poduzetničkih aktivnosti.
Novi je zagrebački Tehnološki park planiran na sjevernom djelu Zagrebačkog velesajma, a ako projekt bude realiziran, postao bi jedan od najvećih tehnoloških parkova u jadranskoj regiji. Šesnić očekuje da će i sam Zagreb, ali i šira regija, imati veliku koristi od njega, jer bi se uz njegovu pomoć mogao napraviti nužan zaokret ka proizvodnom inovativnom i tehnološkom usmjerenju koji su ključni za ekspanziju startupa, a time i snažnog poticanja inovacija i izvoza.
Pokretanje ovako krucijalnog projekta ujedno i mijenja ozračje poduzetničke klime, koja se može pozitivno reflektirati i na širu regiju. Što se tiče infrastrukturnog aspekta, radi se prostoru u kojem je moguć transfer znanja iz znanosti u gospodarstvo, koji bi bio opremljen laboratorijima s novim mobilnim uređajima, serverima, 3D printerima, CNC strojevima i sa značajnim brzinama podatkovnog pristupa. Koliko bi sve navedeno pomoglo mladim startup projektima i tvrtkama, ne treba naglašavati.
Šesnić je i svjestan da hrvatski rad i talent postaju prepoznati u svijetu, a ulaskom u Europsku uniju tvrtkama, poput njemačkog Troida kojega smo nedavno predstavili, još je lakše zaposliti ih. Postajemo izvozni produkt, od kojeg koristi imaju sve zemlje osim Hrvatske, naglašava naš sugovornik, a nada se da će ovaj projekt pripomoći da se talent zadrži kod kuće.
BizSpark i Startup akademija
No, dok se to ne realizira, Razvojna agencija “gura” i neke druge programe, poputMicrosoftovog BizSparka te Startup akademije. Prvi tvrtkama i obrtima u startup fazi, koje podržavaju tzv. Network partneri (a Agencija je jedan od njih) pruža pristup cijelom rasponuMicrosoftovih razvojnih alata i platformi uz izuzetno nisku naknadu (100 dolara) koja se plaća po završetku njihova trogodišnjeg sudjelovanja. Drugi je projekt neformalnog obrazovanja, koji je namijenjen je poduzetnicima početnicima kao i onima koji namjeravaju postati početnici, a već koriste mikrokredite, bespovratne potpore i ostale poticaje agencije HAMAG –BICRO.
Cilj tog pilot projekta je pružiti ciljanoj grupi poduzetnika početnika ili onih koji planiraju postati tek poduzetnici, osnovna znanja potrebna za uspješno vođenje poduzeća i opstanak na tržištu te na taj način povećati stopu preživljavanja poduzetnika početnika u Gradu Zagrebu.
Šesnić smatra da su sve to dobri argumenti da se Razvojnoj agenciji Zagreb jave svi oni koji imaju inovativne ideje s potencijalom za globalno tržište, a ne znaju odakle krenuti i kako početi. A ukoliko se realiziraju najavljeni planovi i projekti, razloga će biti daleko više – za početak, njih 10 milijuna čak.
Preuzeto sa web portala http://www.netokracija.com/