Taktike uspješnog pregovaranja
Nakon što smo objasnili strategije i kako uspješno pregovarati da bi obje strane bili na “win-win” poziciji, vrijeme je da objasnimo taktike. Prljave, psihološke i manipulativne taktike su nečasne taktike od kojih se možete obraniti. Ako ih znate prepoznati lakše ćete ih neutralizirati i kanalizirati u zajedničku korist.
Bez jasne strategije ne možemo imati uspješne taktike, ali isto vrijedi i obratno. Neverbalna komunikacija je u oba slučaja jako bitna.
“93% uspjeha u uvjeravanju ovisi o neverbalnoj komunikaciji”, naglašava Davorka Biondić Vince.
Često ćete se naći u situaciji da će vaš sugovornik koristiti “prljave”, odnosno nečasne taktike. Neka vas ucjena, psihološko drobljenje ili biološke nepogode ne obeshrabre ili uplaše. Ne dopustite da vas vaš sugovornik nadvlada prljavom igrom, i upotrijebite asertivnu komunikaciju kao izvrstan alat u pregovorima. Zauzmite se za sebe i svoje stavove bez da povrijedite osobu nasuprot vas. Vaš cilj je pokušati ostvariti svoja prava bez ugrožavanja prava drugih.
No što ako je suprotna strana neugodna i iskazuje prekomjerne negativne emocije? U tom slučaju povucite ponudu i vratite mir u pregovore. Može se dogoditi i da nikako ne možete postići cilj ili sugovornik oteže pregovore, tada ih trebate prekinuti i napustiti. U slučaju da je druga strana spremna za postizanje dogovora, zadržat će vas. U protivnom, znači da ionako ne biste postigli planirano. Dakle, ništa ne gubite.
Znate li da je EQ (emocionalna inteligencija) šest puta važnija od IQ-a (kvocijent logičke inteligencije)? U pregovaranju trebamo koristiti emocije kako bi uvjerili drugu stranu . To ujedno znači da znamo upravljati njima, te da i agresivno ponašanje kanalizirati u “win-win” poziciju. Emocijama upravljamo mi sami, ali emocije ne smiju upravljati nama jer se nećemo moći s njima nositi.
Vrijeme prosječnosti je prošlo! Sada se traže vrhunski rezultati i učinci!