Najčešća pitanja poduzetnika početnika: Što osnovati – poduzeće ili obrt? Koliko iznose troškovi osnivanja?
” Koliko iznose troškovi osnivanja, što je isplativije otvoriti – poduzeće ili obrt?” jedno od najčešćih pitanja potencijalnih poduzetnika s kojima se susrećemo na edukacijama i savjetovanjima. Donosimo osnovne informacije o osnivanju jednog od poslovnog oblika, a na vama je da odlučite za što ćete se opredijeliti.
Troškovi osnivanja
Ukoliko se odlučite za osnivanje d.o.o.-a, prilikom osnivanja trebate platiti troškove:
javnog bilježnika,
odvjetnika,
naknade za trgovački sud,
biljege i slično pa se ti inicijalni troškovi osnivanja mogu popeti i do 3.500 kuna.
Međutim, ukoliko se odlučite na osnivanje jednostavnog d.o.o.-a (j.d.o.o.), tada su troškovi osnivanja oko 800 kuna. Još je jedna razlika između d.o.o.-a i j.d.o.o.-a što vam za osnivanje d.o.o.-a treba i temeljni kapital od 20.000 kn (koji može biti u novcu, a i u stvarima), dok za j.d.o.o. treba svega 10 kn za temeljni kapital. No zato na kraju godine od ostvarene neto dobiti morate uvijek izdvajati jednu četvrtinu (1/4) dobiti dok se ne ispuni minimalna visina temeljnog kapitala od 20.000 kn (što će svaki puta nositi sa sobom dodatne troškove doregistracije temeljnog kapitala u trgovačkom sudu). Zato je možda bolje posuditi 20.000 kn za registraciju d.o.o.-a i već ih drugi dan vratiti putem pozajmice poduzeća vlasniku.
Za osnivanje obrta treba izdvojiti 270-470 kn.
Prihodi, troškovi i ostvarena dobit
Prvo i osnovno pravilo je visina prihoda (ukupna prodaja i prihodi od kamata primjerice) koje planirate ostvariti godišnje, te koliko će iznositi dobit prije oporezivanja (dobit nakon odbitaka svih poslovnih troškova odnosno rashoda). Samo malo pojašnjenje pojmova: kod poduzeća se razlika prihoda i rashoda zove dobit, a kod obrta se zove dohodak.
Ukoliko otvorite poduzeće (d.o.o., j.d.o.o.) tada se tako ostvarena dobit oporezuje sa 20% (porez na dobit), a ukoliko istu želite isplatiti onda morate platiti još porez na dohodak od kapitala u iznosu od 12% + prirez (ovisno u kojem gradu / općini imate prebivalište). Ukratko, oporezivanje poduzeća je uvijek varijabilno (tj. otprilike 34% prosječno).
Ukoliko otvorite obrt tada se dohodak prije oporezivanja oporezuje ovisno o rasponu i to po stopama 12%, 25% i 40%. Primjerice, ukoliko ostvarite dohodak prije oporezivanja od 26.400 kn godišnje, u obrtu će se navedeni dohodak oporezivati maksimalnom stopom od 12%, dok bi se dobit u istom iznosu u poduzeću oporezivala stopom od 20%.
Novost je od 2013.g. i mogućnost paušalnog oporezivanja u obrtu (tzv. obrti paušali) ukoliko su ukupni godišnji prihodi manji od 149.500 kn. Ovaj je obrt pogodan za povremeno obavljanje djelatnosti primjerice sezonski ili u određenom roku jer se može prijaviti i odjaviti u poreznoj upravi u roku od 8 dana.
Plaća
Ukoliko ste obrtnik, tada ćete morati mjesečno uplaćivati fiksni iznos doprinosa (mirovinski, zdravstveno, zapošljavanje, zaštita na radu) koji iznosi 1.713,04 kn (dakle neovisno da li određene mjesece radite i ostvarujete prihode ili ne, morat ćete fiksno uplaćivati kao obrtnik navedeni iznos doprinosa).
Ukoliko sklopite radni odnos s vašim poduzećem, tada ste obvezni obračunavati minimalnu bruto I plaću za puno radno vrijeme od 8 sati dnevno u iznosu od 2.984,78 kn za koju doprinosi iznose 1.050,64 Kn. No, postoji mogućnost da se u mjesecima kada ne ostvarujete dovoljno prihoda prijavite na nepuno radno vrijeme (na primjer, 4 sata dnevno), te se u tom slučaju iznos doprinosa smanjuje na 525,32 kn mjesečno, ili pak na 2 sata dnevno pa je iznos doprinosa 262,66 kn mjesečno itd. Smanjivanje doprinosa na navedeni način nije moguć kod obrta.
Oporezivanje plaće kod zaposlenika u poduzeću ovisi o nizu faktora (osobni odbitak, prirez mjesta prebivališta, poreznom razredu), dok se kod obrta oporezuje dohodak ostvaren na godišnjoj razini.
Godišnji fiksni troškovi
Članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori – HGK (za poduzeća) ovisno o veličini poduzeća iznosi mjesečno 50 kn (mala poduzeća), 1.275 kn (srednje velika poduzeća) i 4.675 kn (velika poduzeća).
Članarina u Hrvatskoj obrtničkoj komori – HOK (za obrte) iznosi 18 kn mjesečno.
Osim članarine postoje i doprinosi HGK odnosno HOK, koji se računaju u postotku od prihoda odnosno dohotka, te davanja za turističke članarine (ovisno u kojem mjestu je registrirano vaše poduzeće ili obrt, te kojom se djelatnošću bavite), spomenička renta (ovisno o objektu u kojem vršite djelatnost i samoj djelatnosti, mjestu sjedišta), te naknade za općekorisne funkcije šuma koju plaćaju i poduzeća i obrti neovisno o djelatnosti i to na prihode (tj. ne na dobit / dohodak). Dakle, vaše poduzeće može biti i u gubitku, ali naknada za šume se mora obračunavati.
Odgovornost
Za obrt odgovara nositelj obrta tj. fizička osoba (sjetite se da obrti uvijek u nazivu imaju ime vlasnika, na primjer – OBRT PERIĆ, vl. Pero Perić) i to cjelokupnom svojom imovinom, dok u poduzeću odgovara poduzeće i to do visine imovine poduzeća.
Naravno da za određene prekršaje odgovaraju i poduzeće i direktor kao odgovorna osoba, i to ovisno o vrsti prekršaja.