Što je RPO obrazac i kako ga prijaviti putem sustava ePorezna?
Paušalni obrt omogućuje plaćanje poreza na dohodak u paušalnom iznosu i iz tog razloga jedan je od najpopularnijih oblika poslovanja. O njegovim poreznim i financijskim aspektima učili smo i danas na edukaciji Porezni pogled na paušalni obrt od Lene Čičak.
Dok je obrt način poslovanja, „paušalni“ je zapravo način oporezivanja. Granica primitaka u paušalnom obrtu je 300.000 kn, a važno je da paušalni obrtnik ne vodi poslovne knjige, već samo knjigu prometa te da paušalni obrtnik ne može biti u sustavu PDV-a.
Što je RPO obrazac?
U roku od 8 dana od trenutka početka obavljanja djelatnosti potrebno je izvršiti prijavu obrta u Poreznoj upravi nadležnoj prema prebivalištu obrtnika radi upisa u registar poreznih obveznika. Na temelju predviđenog prijavljenog prometa na RPO obrascu paušalni obrtnik plaća predujmove poreza.
RPO obrazac se može prijaviti i preko sustava ePorezna, a za ulazak u sustav dovoljan je certifikat razine sigurnosti III.
Nakon predaje zahtjeva potrebno je skinuti potvrdu predaje dokumenta i pohraniti je zajedno s drugim dokumentima vezanim za osnivanje i poslovanje obrta. Nakon upisa u RPO, Porezna uprava izdaje rješenje za plaćanje predujmova poreza samo kod prve prijave.
Ovo je bilo najbolje predavanje na kojemu sam ikad bila! Kada je predavačica rekla da ne dopustimo da odemo doma s pitanjima, nisam vjerovala da ću dobiti sve odgovore jer često kad sam ta ista pitanja pitala u drugim službama, uvijek bih ostala bez konkretnog odgovora.
Predavačica je jako zanimljiva, stručna, ima ogromno znanje i maksimalno se trudi da svi dobiju informacije po koje su došli. Ako sam se i bojala otvaranja obrta i što će biti nakon što dobijem potporu, nakon ovog predavanja moje su sve brige riješene i spremna sam na svoj poduzetnički pothvat! Zahvalna sam što napokon postoji mjesto gdje ću dobiti odgovore na svoja pitanja!“,
zaključila je jedna od polaznica ovog predavanja.