Što je porez na dodanu vrijednost?
Cilj svakog poduzetnika je što više porezno optimizirati poslovanje. Koje sve vrste poreza postoje i kako ih iskoristiti korist svog poslovanja, učili smo od Maje Živanović Ivankić na edukaciji Porezna optimizacija poslovanja. Ovaj put smo se fokusirali na porez na dodanu vrijednost.
Sustav poreza je kompleksan i podložan promjenama, stoga će poduzetnik najčešće angažirati stručnjake za određena porezna pitanja. No to ne znači da poduzetnik ne mora biti upoznat s temom poreza, osobito jer je on odgovoran za poslovanje svog poduzeća.
Porez na dodanu vrijednost (PDV) i obračun PDV-a
Porezi se dijele na izravne i neizravne, a najpoznatiji neizravan porez je porez na dodanu vrijednost – PDV.
Prilikom isporuke dobara ili usluga porezni obveznik, obveznik PDV a u obvezi je iskazati obvezu po „izlaznom“ PDV-u, kao i iskazati pravo na odbitak pretporeza kojim će umanjiti obvezu PDV-a, po „ulaznom“ računu.
Obračun može biti, ovisno o odabiru poreznog obveznika, s prometom do 15.000.000,00 kn po naplaćenom ili po isporuci.
Obračun se podnosi mjesečno ili kvartalno, a obveza dospijeva zadnjeg u mjesecu za prethodni mjesec.
Ukoliko je ostvareno više pretporeza od obveze i nastala je preplata PDV-a, isti se može tražiti kroz povrat ili ostaviti za obveze budućeg razdoblja.
Na edukaciji su se polaznici upoznali s mnogim specifičnostima hrvatskog poreznog sustava, a uz to je Maja spremno odgovarala na sva pitanja prisutnih polaznika. Ovo su njihovi dojmovi:
Hvala organizatorima i predavačici koja je u kratko vrijeme dala puno informacija i strpljivo odgovarala na mnoštvo naših pitanja. Definitivno je to tema za više dana, no ovo predavanje je dalo jako dobar uvid u presjek propisa i orijentir za dalje. Jako korisno!“.