Silent Caffe – kafić koji razbija predrasude
Nedavno se u Zagrebu otvorio kafić u kojem rade gluhe i nagluhe osobe – Silent Caffe. No, cijela priča iza otvaranja ovog kafića zapravo je puno dublja – riječ je o društveno korisnom projektu Saveza gluhih i nagluhih Grada Zagreba kojim se nastoje razbiti predrasude o gluhim osobama. Popričali smo s Goranom Bastom, voditeljem projekta, i Mirjanom Jurišom, izvršnom direktoricom Saveza o toj temi.
U Zagrebu trenutno živi između 3000 i 3500 osoba oštećena sluha. Savez gluhih i nagluhih Grada Zagreba bavi se raznim projektima inkluzije i integracije gluhih osoba u društvo i tržište rada, a njegova izvršna direktorica, profesorica defektologije Mirjana Juriša, tome je posvetila čak posljednjih 40 godina života.
Naime, gluhe osobe često su limitirane pri izboru zanimanja jer poslodavci pretpostavljaju da zbog komunikacijskih barijera nisu pogodni za obavljanje određenih poslova, osobito onih koji uključuju komunikaciju s ljudima. Te barijere nedavno su uspješno svladane u slučaju kafića Silent Caffe.
Sve je počelo kada se Savez gluhih Grada Zagreba odlučilo javiti na natječaj Grada Zagreba za društveno poduzetništvo. S tim ciljem osnovano je društveno poduzeće Znak tišine čija će glavna zadaća biti zapošljavanje gluhih osoba:
Društveno poduzeće Znak tišine ima cilj zapošljavanje osoba s invaliditetom, prvenstveno gluhih osoba. Mi u udruzi imamo najviše gluhih nezaposlenih članova, i s obzirom na to bio je cilj otvoriti poduzeće koje će njih staviti na tržište rada na način na koji do sada nije još nitko napravio. Htjeli smo pokazati da se to može – naime, do sada su našim gluhim članovima djelatnosti poput ugostiteljstva bili još uvijek nedostupni poslovi što je zbilja smiješno“,
objasnio nam je Goran.
Kako bi zadovoljili uvjete natječaja, pri otvaranju poduzeća obratili su se i Plavom uredu te je na kraju zaključeno da će društveno poduzeće ‘Znak tišine’, osim zapošljavanja gluhih osoba, djelovati i kroz reinvestiranje dobiti:
To znači da nema izvlačenja dobiti, već smo se osnivačkim aktom obvezali na reinvestiranje 75% dobiti u poduzeće. Ideja ‘Znaka tišine’ je da idemo u kreiranje novih poduzetničkih ideja i da se projekti rade i na drugim granama poduzetništva, tako da već imamo nekoliko projekata u izradi i pripremi od kojih će uskoro neki krenuti u realizaciju“.
Prvi projekt ovog poduzeća jest upravo kafić Silent Caffe koji je rezultirao zapošljavanjem 7 osoba koje čine 3 gluha ili nagluha konobara. To se dogodilo zahvaljujući natječajnim sredstvima Grada Zagreba u iznosu od 350.000 kuna koji su uloženi u građevinske radove, preinake, informatički dio opreme te u dio plaća u propisanom periodu, ali i sredstvima Saveza i poduzeća Znak tišine koja su bila uložena u uređenje prostora, obrazovanje konobara i marketing.
Osim za preuređenje prostorija Saveza u kafić, trebalo se pobrinuti i za selekciju i prekvalifikaciju gluhih i nagluhih konobara. Odabrani kandidati su prošli postupak prekvalifikacije u Pučkom otvorenom učilištu Nikola Šubić Zrinski, nakon čega su imali probna 3 mjeseca rada u sklopu školovanja, a onda su počeli raditi u Silent Caffe-u.
Danas cijeli sustav dobro funkcionira, a atmosfera ovog kafića odiše udobnošću i pozitivnom energijom. Komunikacija s gluhim ili nagluhim konobarima olakšana je putem tableta koji se mogu pronaći na svakom stolu, a za ovu namjenu je posebno razvijana aplikacija putem koje možete naručiti svoje omiljeno piće u doslovno 2 klika. Za one pak koji nisu najbolji s tehnologijom, tu je još uvijek u svakoj smjeni čujući konobar koji može uskočiti.
A dok čekate svoju omiljenu kavu ili čaj, možete i naučiti pokoju frazu na znakovnom jeziku. Naime, na ekranima kafića možete vidjeti edukativne snimke zaposlenih konobara kako pokazuju osnovne fraze prilikom naručivanja u kafiću na znakovnom jeziku.
U kafić zalaze raznoliki profili ljudi različitih godina – “od 18 do 80”, a mlađim je generacijama naručivanje putem tableta posve prirodno. Da je ovaj projekt pun pogodak, svjedoči i iskustvo 23-godišnjeg nagluhog konobara Emraha Drviševića:
Prije sam radio u skladištu, no kada sam čuo za ovu mogućnost, dao sam otkaz i otišao na tečaj za konobara. Ovdje radim već 2 mjeseca i jako mi se sviđa rad u ugodnoj i pozitivnoj atmosferi. U početku sam bio malo zbunjen kako se prilagoditi čujućim konobarima, ali onda sam se navikao i sad je naravno bolje. Veseli me kontakt s ljudima, sretan sam što imam važan posao i zaista uživam u njemu!”.
Goran i Mirjana zadovoljni su odvijanjem projekta, kao i dobrom reakcijom i podrškom javnosti. Nadaju se da će ovim projektom pridonijeti razbijanju predrasuda i potaknuti i druge poduzetnike da razmisle o zapošljavanju gluhe osobe:
Poruka ovog projekta je da gluhi mogu i ono što drugi misle da je nemoguće. Gluhe osobe su radno sposobne osobe, njihov problem je komunikacija koja se danas tehnološki može prevladati. Gluhi su uistinu dobri radnici, postoje određene barijere, no one se mogu prevladati, a od nas mogu dobiti svu potrebnu pomoć. Ne treba se bojati gluhoće, praksa je pokazala da su gluhi izuzetno dobri zaposlenici i oni će vam višestruko vratiti sve što ste uložili u njih!”.
Foto: Plavi ured