S mjerom 6.3. do razvoja poljoprivrednih gospodarstava
Program ruralnog razvoja RH započeo se stvarati prije tri godine, a Europska je komisija ove godine odobrila iznos od oko 2.4 milijarde eura. Ovaj program ima 16 definiranih mjera čiji je cilj povećanje konkurentnosti hrvatske poljoprivrede, šumarstva i prerađivačke industrije, ali i unaprjeđenje životnih i radnih uvjeta u ruralnim područjima.
Univerzalna definicija ruralnog područja ne postoji jer je teško generalno definirati takva područja ovisno o stupnju razvoja pojedine države. Ipak možemo reći da se taj pojam odnosi na područja, regije i krajolike koji uključuju prirodni okoliš, obradive poljoprivredne površine, sela, male gradove, regionalne centre i industrijalizirana područja.
Polaznici radionice Poticanje ruralnog razvoja kroz mjeru 6.3. dobili su detaljne informacije o cjelokupnom programu od Egona Mudrinića, konzultanta s iskustvom na projektima. Velik broj mjera još nije zaživio jer su još uvijek u početnoj fazi.
Jedan od vrlo važnih kriterija za većinu mjera je ekonomska veličina gospodarstva s kojim se aplicira na natječaje.
Ljudi se često iznenade kada saznaju kolika je njihova stvarna ekonomska veličina gospodarstva.
naglasio je Mudrinić. Ekonomsku veličinu procjenjuju nadređena tijela prema navedenom OIB-u gospodarstva.
Poseban naglasak stavljen je na mjeru 6.3. jer je namijenjena malim poljoprivrednim gospodarstvima čija je ekonomska veličina između 2.000 i 7.999 eura. Potpora obuhvaća 100 % ukupnih prihvatljivih troškova za velik broj aktivnosti koje možete pronaći ovdje.
Isto tako, važno je naglasiti postojanje velikog broja tzv. sivih zona na koje gospodarstvenici moraju obratiti pažnju prilikom prijava. EU fondovi zahtijevaju detaljnu razradu projekata koji moraju obuhvatiti velik broj kriterija kako ne bi predvidjeli detalje.
U praktičnom dijelu radionice polaznici su dobili uvid u dokumentaciju koja je potrebna za apliciranje na navedeni Program i mjeru 6.3., te detaljan poslovni plan koji je potrebno ispuniti. U tabelama koje su koristili prikazani su načini i broj bodovanja koji se mogu ostvariti. Najveći mogući broj bodova za mjeru 6.3. iznosi 55, a prag prolaznosti je 20. Ukoliko projekt prijeđe prag prolaznosti dobiva i iznos financiranja koji je namijenjen po projektu. Poslovni plan i sva dokumentacija koja je potrebna za prijavu dostupni su ovdje. Vrlo je detaljan i potrebno ga je pažljivo ispuniti. Prijave za mjeru 6.3. podnose se do 12. srpnja 2015. u sustavu AGRONET.
Bio je ovo vrlo stručan način izlaganja kompleksnih pojmova kroz mjeru 6.3.. Upoznati smo s velikim brojem sivih zona na koje treba posebno obratiti pažnju i voditi računa o detaljima.
osvrnula se kratko polaznica Lidija Hrubi.