Rukovanje kao neverbalna komunikacija
Prilikom upoznavanja drugih ljudi, najprije primjećujemo ruke, to je naš mehanizam za preživljavanje. Željko Trivanović je na edukaciji Moć neverbalne komunikacije pokazao koja je važnost rukovanja i gestikuliranja rukama u svakodnevnoj komunikaciji.
Dobro rukovanje vrijedi kao tri sata razgovora. Nevjerojatno je koliko zaključaka možemo izvući iz jednog naizgled običnog rukovanja,
ističe Željko.
Kada se rukujemo, dolazi do lučenja hormona oksitocina koji potiče zbližavanje. Upravo je zato važan čin rukovanja.
Umjetnost i nauka rukovanja
Prilikom rukovanja važno je pobrinuti se da vaše rukovanje bude:
1. okomito – da bi obje osobe koje se rukuju bile ravnopravne, postavite ruku okomito. Ako ste okrenuli dlan prema gore, dajete dojam podložnosti, a ako je vaša ruka okrenuta dlanom prema dolje, prikazujete se nadmoćnima i dominantnima. U slučaju da je osoba s kojom se rukujete predominantna, možete joj uzvratiti približavanjem i hvatanjem za lakat čime će dominantna osoba refleksno okrenuti dlan u okomit položaj.
2. suho – imajte suhe ruke tijekom rukovanja, a ukoliko imate problema sa znojenjem dlanova, prilikom iskoraka prema osobi s kojom ćete se rukovati, usput obrišite dlan.
3. čvrsto – rukovanje treba biti čvrsto, no ipak, ako pretjerujete možete davati dojam agresivnosti. Kada je stisak ruke preslab, najčešće se radi o ljudima s manjkom samopouzdanja.
Ruke su vaš pokazatelj povjerenja, zato moraju biti vidljive i izražajne u tzv. Clintonovoj kutiji.
Kada razgovarate s nekim ili sudjelujete na nekom sastanku, često ne znate gdje bi s rukama. Držite ih uvijek iznad stola, jer ruke moraju biti vidljive. Izbjegavajte držanje ruku u džepovima, osobito ako ste tek upoznali osobu s kojom razgovarate. Potencirajte rukovanje kada se upoznajete s nekim.
Ipak, ne pretjerujte s gestikulacijom rukama, budite umjereni i ugodni.
Edukacija je zanimljivo koncipirana uz puno konkretnih primjera. Vrlo korisno u poslovnom i privatnom aspektu,
kazala je Nataša Odak, polaznica edukacije.