Radionica o razvoju eko sustava društvenog poduzetništva u gradu Zagrebu
Ured za programe i projekte EU grada Zagreba uz podršku Plavog ureda organizirao je radionicu na temu Razvoja eko sustava društvenog poduzetništva na području grada Zagreba.
Radionicu je vodila Tina Lee Odinsky-Zec, Direktorica Centra za inovacije i poduzetništvo na Zagrebačkoj školi za ekonomiju i menadžment, a bila je namijenjena predstavnicima ustanova, udruga i djelatnika gradskih ureda, sa ciljem razvoja sinergije i suradnje na razvoju projekata društvenog poduzetništva i sustavne edukacije u svrhu osiguranja održivih eko sustava i izvora financiranja.
Na radionici su sudjelovale ustanove i udruge iz područja nadležnosti gradskog Ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom: brojni predstavnici domova za starije osobe, Zaklada Zajednički put, Institut za razvoj tržišta rada, Gradsko društvo Crvenog križa Zagreb, Mali dom Zagreb – dnevni centar za rehabilitaciju djece i mladeži, Ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom – URIHO, Zadruga Martinov plašt i Centar za rehabilitaciju Silver.
Od strane gradskog Ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo, uz djelatnike ureda sudjelovale su – Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora, Obrtničko učilište i Hrvatski zavod za zapošljavanje.
Radionica je održana na engleskom jeziku i obuhvaćala je sljedeće teme: Definiranje socijalnog poduzetništva, razine aktivnosti socijalnog poduzetništva (individualne, institucionalne, sistemske), socijalno poduzetništvo u gradovima, razumijevanje ekosustava socijalnog poduzetništva u Hrvatskoj, promoviranje zdravog ekosistema socijalnog poduzetništva u Zagrebu i kako poticati ili ograničiti rast socijalnog poduzetništva u našem ekosistemu.
Gosti radionice bili su Vedran Habel, osnivač i predsjednik udruge nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja i njegov vježbenik Kristijan, osoba s invaliditetom te su polaznike radionice počastili pecivima koje je izradio Kristijan. Vedran Habel, socijalnim poduzetništvom počeo se baviti prije dvije godine kada je osnovao socijalnu zadrugu Kameleon. Uvidio je kako je socijalno poduzetništvo nešto što je prijeko potrebno kako bi se osobama s invaliditetom dala mogućnost i prilika za rad.
„Preko socijalnog poduzetništva se može stvarati profit i omogućiti osobama s invaliditetom da budu društveno korisne i zaposlene. Samim time osoba se osjeća korisnije, a tako smo i mi sami zadovoljniji. Današnja radionica je jako dobar primjer kojih bi trebalo biti sve više i više kako bi ljudi shvatili da je to nešto što je pozitivno i što je dobro došlo. Grad Zagreb će uskoro po prvi put raspisati natječaje za podršku razvoju socijalnog poduzetništvo, tako da i sam grad Zagreb gleda na to kao nešto što je prijeko potrebno“ izjavio je Habel.
Ova radionica je prva u nizu, sa ciljem da se iduće radionice usmjere na komplementarne ciljne skupine i teme, koje bi rezultirale konkretnim projektnim idejama koje se mogu financirati bespovratnim sredstvima Europske unije kroz Europski socijalni fond i putem drugih izvora.
Tina Lee Odinsky-Zec obnaša funkciju Direktorice Centra za inovacije i poduzetništvo na Zagrebačkoj školi za ekonomiju i menadžment usmjerenog na razvoj društvenog poduzetništva (NESsT,HUB,ACT), ženskog poduzetništva (Invest for future with US Department of State), poduzetništva mladih i tehnoloških start-up kompanija (CRANE, Startup Weekend), te predaje kolegije Poduzetništvo, Marketing i Odnosi s klijentima.
Tina Odinsky Zec trenutna završava doktorsku disertaciju na temu mapiranja društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, pod mentorstvom prof.dr.sc Slavice Singer, voditeljice UNESCO Katedre za poduzetništvo, Sveučilišta u Osijeku. Prije rada na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta, Tina Odinsky Zec obnašala je poziciju profesorice u područjima Marketinga na Rochester Institute of Technology (RIT) i sudjelovala u uspostavi programa Rochester Institue of Technology u Dubrovniku u Hrvatskoj.