Provođenjem aktivnosti do mjerljivih rezultata
Projektni rezultati mjerljivi su proizvodi koji se postižu provođenjem aktivnosti u projektu. Oni mogu biti kvalitativni i kvantitativni, a potrebni su kako bi se ispunili specifični ciljevi i svrha projekta. Ovisno o sadržaju i ciljevima projekta, rezultati označavaju promjene u znanju, informiranosti i djelovanju korisnika ili se može raditi o konkretnim proizvodima i uslugama koji su nastali tijekom provedbe projekta. Naši polaznici su na seminaru “Razvoj projektne ideje i prijava projekta na fondove EU-a” upoznati s važnošću rezultata pri pisanju samog projekta.
Rezultati se uvijek označavaju u prošlom vremenu.
Dvije su različite vrste rezultata:
- Isporuke kojima završava aktivnost/radni paket, npr. Izgrađeno, uspostavljeno, educirano, tiskano, objavljeno
- Indikatori kojim se pokazuje postizanje ciljeva npr. Povećano za 15%, omogućeno za 3000 stanovnika
Kada pišete projekt bilo bi dobro da rezultate grupirate prema specifičnom cilju, odnosno čijem ispunjenju doprinose. Time će se postići jasna povezanost između rezultata i ciljeva, što će olakšati evaluaciju te kasnije i provedbu projekta.
istaknuo je predavač Domagoj Troha.
Što su projektne aktivnosti?
Projektne aktivnosti su zadaci ili radnje koje je potrebno izvršiti u predviđenom vremenskom periodu kako bi se postigli projektni rezultati. Potrebno ih je dobro grupirati prema onom rezultatu čijem ispunjenju doprinose.
Određene su: područjem kojim se projekt bavi, načinom na koji tim grupira aktivnosti (npr. Po fazama, po isporukama, po tipu aktivnosti)
Za EU projekte obvezno je definirati i grupe: vidljivost i diseminacija, upravljanje projektom.
Ovo predavanje je bilo vrlo korisno. Predavač je izvrstan te se vidi da ima bogato iskustvo koje je uspješno nama prenio. Edukacija je prilagođena potrebama polaznika, a njome sam dobila upravo ono što mi treba, cjelokupnu sliku o projektnom ciklusu.
podijelila je s nama svoj doživljaj polaznica Marina Škunca.