Poduzetničke suradnje – Gamechuck i Terrible Creations
Smatramo da je umrežavanje i suradnja malih poduzetnika od izuzetne važnosti. Zato u seriji članaka „Poduzetničke suradnje“ nastojimo prikazati na koje sve načine surađuju mali poduzetnici i kako to utječe na njihovo poslovanje.
Ovaj puta popričali smo s našim već dobro poznatim korisnicima – Igorom Kolarom i Aleksandrom Gavrilovićem iz tvrtke Gamechuck te Matijom Mihokovićem, suosnivačem tvrtke Terrible Creations te voditeljem kafića Crni mačak.
Njihova zanimanja su nadasve neobična – dok se momci iz Gamechucka bave izradom video igara i igraćih arkada, Matija i njegov Terrible Creations kolektiv bave se osmišljavanjem LARP igara, a također posjeduju i kafić Crni mačak namijenjen svima koji vole igre i igranje.
Već dvije godine uspješno plivate poduzetničkim vodama. Što se za vas promijenilo u odnosu na početke poslovanja?
Matija:
Pa, stekao sam puno praktičnog poslovnog iskustva, što mi u velikoj mjeri olakšava svakodnevno rješavanje problema. Shvatio sam na što ljudi misle kad kažu kako niti jedan plan ne preživi kontakt s neprijateljem. Prije dvije godine bilo bi mi teško povjerovati koliko raznoraznih sitnih trikova poduzetnik treba savladati i usvojiti kako bi uspio opstati. Sad se značajno lakše nosim s birokracijom, kadrovskim pitanjima i tome slično. I imam više samopouzdanja!
Igor i Aleksandar:
U zadnjih par godina koliko se bavimo poduzetništvom, uspjeli smo se postaviti na noge, zaposliti nekoliko ljudi, proširiti opseg poslovanja i osigurati određenu stabilnost za narednih par godina tako da se možemo fokusirati na malo dugoročnije projekte što smo zapravo uvijek i željeli! J
Primijetili smo da ste stupili u suradnju. O čemu je riječ?
Igor i Aleksandar:
Jedan od projekata našeg studija je izrada igraćih arkada, i trenutno testiramo prototip Gamechuck arkade u njihovom kafiću Crni mačak, a planiramo organizirati i arkadne turnire u suradnji s Terrible Creationsom. Prvi prototip arkade s našom igrom Speed Limit je bio u kafiću nekoliko mjeseci sve do sredine travnja, a sada smo pri završetku drugog prototipa koji će imati i nekoliko starih hitova (naše obrade igara poput Pac-Man, Tetris, Galaga) ali i noviji fizički dizajn. Inače, ovaj drugi prototip je bio predstavljen u svibnju na Tjednu Dizajna i ušao u finale najboljih hrvatskih dizajnerskih proizvoda.
Mi u Terrible Creations već neko vrijeme pratimo što Gamechuck radi jer nam je zanimljivo sve vezano uz igre, pogotovo ako je domaće. Kada su Aleksandar i Igor predstavili prvi prototip svoje retro igraće konzole, kontaktirali smo ih i dogovorili da jedan primjerak postave kod nas u kafiću Crni mačak.
Savršeno se uklopila. Rekao bih kako nema kafića u Zagrebu i šire u koji bi bolje pristajala. Dečki često navrate kako bi nešto dodali ili poboljšali, kao i pokupili podatke o korištenju. Vjerujem kako će im biti korisni u daljem razvoju.
Kako je došlo do ove suradnje? Kako je vam je ona pomogla?
Matija:
Aleksandra znamo dulji niz godina, i prije no što se počeo baviti Gamechuckom. Kontaktirali smo ga i vrlo brzo dogovorili suradnju.
Igor i Aleksandar:
Kako smo još u fazi prototipa, trebali smo prostor gdje ćemo testirati taj prototip, što znači prostor gdje često zalaze ne samo obični gosti nego i gameri i po mogućnosti ljubitelji retro igara da bismo dobili što kvalitetniji feedback. Tu je Crni mačak kao “geekovski birc” blizu centra grada savršeno odgovarao.
Prema vašem iskustvu, na što valja obratiti pozornost kod dogovaranja suradnji?
Igor i Aleksandar:
Po pitanju suradnji imamo mnogo pozitivnih, ali i nekih negativnih iskustava. Naučili smo da je jako važno unaprijed postaviti očekivanja od obje strane i po mogućnosti ostaviti pisani trag tih očekivanja jer svatko suradnju doživljava subjektivno. Neki se drže one poslovne uzrečice “družba je družba, a služba je služba”, ali mi smo uspjeli za sada sa svima s kojima smo radili ostati u prijateljskim odnosima, čak i ako nismo nastavili suradnju.
Matija:
Treba voditi računa da iz suradnje profitiraju svi koji u njoj sudjeluju. To je odličan temelj za dugoročan partnerski poslovni odnos.
Prema vašem mišljenju, koliko je umrežavanje malih poduzetnika bitno za njihov daljnji razvoj?
Matija:
Sudeći prema našem iskustvu, iznimno je važno. Nikad ne znate kad će vam netko koga ste upoznali biti koristan ili potreban za projekte na kojima radite. Čak i ako vam ne može izravno pomoći, moguće je kako poznaje nekog tko može. A osobna preporuka je najbolja preporuka.
Igor i Aleksandar:
Važno je znati ljude koji vam mogu pomoći jer nitko ne zna sve i razvoj traje puno sporije kada sve morate sami naučiti!
Ne sumnjamo da će i drugi prototip igraće konzole polučiti uspjeh, a u međuvremenu se možete zabaviti i ohladiti raznim napitcima u kafiću Crni mačak!
Foto: Gamechuck privatna arhiva, Matej Čelar (MMM Photography)