Kako paušalist pruža inozemne usluge?
Mnogi poduzetnici počinju svoje poduzetničko poslovanje upravo kroz paušalni obrt. Isto tako, mnogi od njih posluju s inozemstvom što uključuje naknadne stavke na računu i predavanje dodatnih obrazaca. Zbog toga je organizirana edukacija Poslovanje paušalista s inozemstvom koju je vodila Zora Kostić.
Iako je sama prodaja i isporuka usluga inozemstvu putem raznih web platformi za paušaliste prilično jednostavna, knjigovodstvena strana takvog načina poslovanja baš i nije.
Prilikom poslovanja s inozemstvom, ovisno o vrsti posla, mjestu isporuke dobra ili usluge te još raznim faktorima utječe i način na koji će se tretirati takvo poslovanje. Koji je to način te što je sve potrebno, najlakše je saznati preko našeg kviza u tekstu Što sadrži inozemni račun.
Što je inozemna usluga?
Pojam obavljanja usluga obuhvaća:
- svaku transakciju koja se NE smatra isporukom dobara,
- prijenos prava ili
- suzdržavanje od neke radnje ili trpljenje neke radnje ili stanja.
S druge strane, pod inozemnim uslugama smatramo situaciju kada jedan od sudionika u prometu usluga nije tuzemni porezni obveznik ili tuzemna fizička osoba.
Na tretman pružene usluge utječe još nekoliko faktora – pružamo li usluge unutar ili izvan EU, je li primatelj usluga pravna ili fizička osoba te je li primatelj usluga upisan u VIES bazu.
Ovisno o ovim faktorima, moguće je da će paušalist trebati predati Poreznoj upravi PDV i ZP obrazac do 20. dana u mjesecu koji slijedi iza mjeseca u kojem je usluga isporučena.
Postoje i posebne kategorije usluga, poput usluga u vezi s nekretninama, usluga prijevoza, usluge u kulturi te elektronički obavljene usluge na koje se odnose nešto drukčije porezne regulative u koje su polaznici dobili uvid na predavanju.
Vrlo informativno predavanje na kojem je obuhvaćeno je više tema u vezi poslovanja s inozemstvom! Predlažem dodatno uvođenje edukacija po granama djelatnosti – turizam, platforme, nekretnine i slično”,
komentirala je Sanda Liker, polaznica ovog predavanja.