Obrt Baja – tradicija kovanja u srcu!
U svijetu masovne proizvodnje ručni rad i tradicijsko naslijeđe se izuzetno cijeni. Ovaj puta pišemo upravo o jednom takvom obrtu – kovački Obrt Baja u vlasništvu Josipa “Baje” Čavajde iz Jakšića već godinama spaja ovaj zanat s modernim tehnologijama.
Josip Čavajda je znanje i ljubav prema kovanju naslijedio od oca:
Kovačku radionicu sam otvorio 2004. godine, a kovanjem se bavimo od 1985. godine kada je s kovanjem krenuo moj otac, a ja sam nastavio njegovim stopama. Majstorski ispit položio sam 19. travnja 2013. godine kao peti kovač u Republici Hrvatskoj.
Tradicija se stvara godinama. Kao mali sam odrastao uz kovačku vatru i zvuke čekića te smatram da nisam zalutao u taj posao. Sa 17 godina sam prvi puta samostalno otkovao lemeše. S obzirom da sada imam 40 godina i da se još uvijek bavim kovačkim zanatom, u vrijeme računala i industrijskih proizvoda, to ima svoju težinu”.
Za svoje obiteljsko naslijeđe Josip ima i brojna službena priznanja – tako od 2018. godine posjeduje uvjerenje za obrt s tradicijom Hrvatske obrtničke komore, odobrenje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za korištenje proizvoda iz ove radionice u pripremi hrane, kao i mnoga priznanja i pohvalnice za sudjelovanje na više raznih obrtničkih sajmova po Hrvatskoj i susjednim zemljama.
Proizvodimo preko 50 vrsta satara, noževa, mačeve, sablje, lemeše, 8 vrsta motika, špica, sjekače, klamfe i razne druge kovačke proizvode. Udio ručnog rada u svim našim uslugama i proizvodima je preko 80% jer se sve radi ručno!”,
ponosno govori Josip koji koristi sve dostupne resurse za razvoj svog posla.
Do sada smo se prijavljivali na ‘Očuvanje i razvoj tradicijskih i umjetničkih obrta’ i unazad tri godine smo dobili potporu. Potpore smo dobili zahvaljujući i dijelom konstantnim edukacijama i seminarima te prikupljanjem informacija na dostupnim digitalnim kanalima. Mijenjali smo električne instalacije i postavili led rasvjetu, uveli smo ventilacijski sistem s grijanjem na kovačku vatru, dobili uvjerenje o stjecanju statusa tradicijskog obrta, laptop te gravirku za metal i drvo. Njima smo obilježili logom naše proizvode kao autentične ručno kovane i izrađene na tradicijskih način koji sam učio od oca.
U ponudu smo uveli i motike s porukom koje mogu biti personalizirane ili sa zanimljivim uzrečicama poput: ‘Nema kruha bez motike’ ili ‘U zdravom tijelu, zdrav duh!’. Uz sve napore trudimo se približiti tradiciju kroz moderne tehnologije i da se prepozna razlika između ručno rađenog i industrijski proizvedenog proizvoda!”.
Josipov dan kreće u 7 sati ujutro kada počinje raditi s uslugama – oštri noževe i škare, kuje lemeše (plugova), špice i sjekače. Tada prelazi na proizvodnju – proizvodi satare, noževe, škare za pečenje, noževe za burek, motike, sjekače, špice i tako dalje.
Fiksnog radnog vremena nema jer se radionica nalazi u sklopu obiteljske kuće. Sajmovi su pretežito vikendom, od petka do nedjelje, stoga je i tu potrebna prilagodba.
Poduzetništvo je konstantna borba. Moram napomenuti da svaki projekt koji smo pokrenuli, nije išao gotovo nikada bez problema. Svaki puta je bilo puno papira koje morate prikupiti i puno svog vremena i napora utrošiti na administraciju, ali nema predaje, treba biti samo uporan i dosljedan.
Prije svega djelatnost kojom se bavite mora biti nešto što neizmjerno volite. Druga stvar koja je bitna je da se konstantno nadograđujete u smislu znanja, opreme i strojeva te da se radi na poboljšanju svih parametara koji daju kvalitetan i dobar proizvod”,
podijelio je s nama Josip, dajući usput još nekoliko savjeta za buduće poduzetnike:
Da bi proizvodnja bila uspješna i da bi proizvod bio kvalitetan, potrebne su vještine koje se stječu radom i konstantnim učenjem. Budite uporni, nemojte prebrzo odustati. Ako uložite puno truda i ljubavi u ono što radite, uspjeh ne može izostati!”.
Foto: Josip Čavajda privatna arhiva