„Nonogram iz davnine“ čini književnost uzbudljivom!
Ako ste ljubitelj priča i bajki, a uz to i volite igrati igrice – sigurno će vam se svidjeti Nonogram iz davnine, najnoviji projekt tvrtke Mirinda Games. Riječ je o videoigri koja spaja hrvatsku baštinu, logičke zagonetke i modernu tehnologiju dostupnoj na Google play i App store-u.
Iza ove magične igre stoje Mirinda i Filip Paraman, bračni par koji dijeli ljubav prema mitologiji i videoigrama:
Mi smo Mirinda Games, mali game studio iz Zagreba, a nastali smo zahvaljujući nekolicini entuzijasta koji teže za izradom nešto drugačijih videoigara. Kako smo veliki ljubitelji mitologije, priča i bajki, posebice onih iz naše kulturne baštine, odlučili smo se za izradu igara čija se radnja i likovi temelje na zbirci ‘Priče iz davnine’ naše slavne književnice Ivane Brlić-Mažuranić.
Cilj nam je zainteresirati i upoznati što veći broj ljudi s ‘Pričama iz davnine’, a posredno i s dijelom kulturne baštine i povijesti vezane uz te priče“.
Česta je predrasuda kako su videoigre nasilne i besmislene, no Mirinda ističe da nije tako. Medij videoigara sve se više koristi kao vrsta izražavanja te postoji mnoštvo inspirativnih i lijepih priča ispričanih u video igrama. Nonogram iz davnine je jedna od njih:
Prilikom osmišljavanja igre, bilo nam je važno da ona ima pozitivne učinke na igrača. Osim upoznavanja igrača s djelima Ivane Brlić-Mažuranić, željeli smo da sama igra bude na neki način stimulativna i edukativna, pa smo stoga odabrali logičke zagonetke kao glavni element nivoa. Tako je nastala igra Nonogram iz davnine (Nonogram From Long Ago)“.
Nonogram je logička zagonetka u kojoj se na temelju brojeva ispunjavaju određena polja. Rješavanjem zagonetki igrač se kreće unutar igre i otkriva daljnje dijelove priče:
Riješeni nonogram otkriva jednu sliku. Rješavanjem tih zagonetki igrač otkriva dijelove priče popraćene prekrasnim ilustracijama naše mlade i talentirane ilustratorice Ane Vukšić“.
Prije ulaska u svijet poduzetništva Mirinda je radila 15 godina u nekoliko većih hrvatskih IT kompanija kao konzultant i poslovni analitičar, a onda je u svom životu okrenula novo poglavlje:
Oduvijek mi je bila želja probati nešto svoje, međutim nije jednostavno odvažiti se na taj korak. U veljači 2019. godine konačno se sve posložilo te sam donijela finalnu odluku – dala sam otkaz i nakon nekoliko mjeseci otvorila vlastiti game studio“.
Koristila je potporu za samozapošljavanje koja joj je znatno pomogla, a ujedno bila i okidač prelaska u poduzetničke vode. Uz ovu potporu nabavila je opremu i licence potrebne za izradu i objavu igre.
Bio je to osjećaj neopisive slobode, uz određenu dozu straha i nesigurnosti. Nedugo nakon toga krenula je epidemija COVID-a te su neki već dogovoreni poslovi i investicijski programi odgođeni ili stavljeni na čekanje“,
prisjeća se Mirinda:
No, moje iskustvo do sada je i više nego zadovoljavajuće. Sama planiram svoj radni dan. Majka sam dvoje djece i radim od kuće. Posložim dan u skladu s ostalim obavezama. Nekada radim više ujutro, nekad popodne, a nekad najviše posla obavim navečer kada su svi u krevetu.
Ujutro se najčešće bavim administracijom, raznim dogovorima i testiranjem, dok su popodneva i večeri rezervirani za kreativni dio – crtanje, smišljanje novog nivoa ili ekrana u igri. Radim više no ikad, ali iznimno uživam u svakom trenutku i zadovoljnija sam poslom!
Zato poručujem svim potencijalnim poduzetnicima i ljudima koji razmišljaju o promjeni karijere – slijedite svoje srce. Ako imate STRAST za nečim, probajte to i ostvariti. Sve prepreke svladat ćete na putu i pritom ćete puno naučiti!“.
A puno se može naučiti i rješavajući nonograme koji su dobra gimnastika za mozak, osobito ako uz njih uživamo u pričama Ivane Brlić Mažuranić.
Foto: Mirinda Paraman privatna arhiva