Najčešće greške kod poticanja kreativnosti
Na današnjem (pre)zasićenom tržištu kreativno razmišljanje je od izuzetne važnosti. Kako potaknuti takvo razmišljanje i kako nam ono može pomoći u poslovanju saznali smo od Velimira Sriće na webinaru Potaknite svoju kreativnost!.
Kreativnost je sposobnost stvaranja novih ideja odnosno djelotvorno rješavanje kompleksnih problema. Temeljena na povezivanju dvije ili više poznatih ideja na način da se dolazi do nečeg novog, prethodno nepoznatog.
Kreativno razmišljanje često dovodi do modifikacije ili unapređenja poznatih ideja, proizvoda ili usluga, čineći ih boljim i korisnijim nego prije.
Kreativnost ima veze s intuicijom, inspiracijom, vizijom, ‘šestim čulom’, dakle počiva na iracionalnim temeljima“,
ističe Velimir.
Najčešće greške kod poticanja kreativnosti
Kreativnost je zapravo sloboda razmišljanja, a najkreativnija su zapravo djeca. Tijekom predavanja Velimir nam je dao par razloga koji sprečavaju našu kreativnost:
- Nedostatak kreativnosti = nedostatak slobode – često branimo kreativnost sami sebi jer smo oblikovani ograničenjima i vanjskim iskustvima,
- Uvodimo više ograničenja nego što je potrebno,
- Percepcija problema je problem – „Ako je problem nerješiv, drukčije ga gledaj!“
- Puste želje („wishful thinking“) – sve ostaje samo na lijepim željama,
- Očekujemo samo jedno, najbolje rješenje,
- Imamo naklonost prema simetriji, eleganciji, pravilnosti,
- Preferiraju se ekstremi – crno-bijelo, dobro-loše, logično-nelogično, ispravno-pogrešno,
- Bojimo se promjene.
Na ovom webinaru polaznici su se upoznali s brojnim tehnikama poticanja kreativnosti poput lateralnog i divergentnog mišljenja, brainstorminga, brainwritinga, sinektike, hackathona, analogije, kreativne imitacije, mentalnih mapa, prisilnih veza, tehnike šest šešira, smiješnih pitanja i tako dalje te kako ih mogu koristiti za vlastito poslovanje.
Predavač se trudio dati svo svoje znanje, širinu o temi i primjere iz prakse. Vidi se koliko je u toj temi i koliko mu je zanimljiva i ima pedagoški pristup, želi prenijeti znanje na zanimljiv, šarolik način. Sve pohvale!“,
dojam je jednog od polaznika ovog webinara.