Mrtva točka u pregovaranju
U medijskom svijetu, bilo da se radi o člancima, vijestima, kolumnama ili bilo kojoj drugoj medijskoj formi, često se koristi sintagma mrtva točka. Aktualna tema koja je asocirala na mrtvu točku su bili pregovori između EU i Grčke. Tako se često moglo čuti kako su pregovori ostali na mrtvoj točki što je značilo da se apsolutno ništa nije postiglo.
Našim polaznicima je u sklopu predavanja na temu “Pregovaranje s ‘teškim’ pregovaračima” Davorka Biondić Vince objasnila princip mrtve točke. Što uopće znači doći na mrtvu točku u pregovorima? Kada znamo da smo na mrtvoj točki u procesu pregovaranja?
Četiri su razloga zbog kojih pregovori dođu na mrtvu točku:
- U rješenju nije sudjelovala druga strana;
- Nezadovoljeni interesi oponenta;
- Strah od gubitka obraza;
- Prebrzo, veliki pritisak, izmiče kontroli;
Neka od rješenja su:
- da svog sugovornika uključite u rješavanje problema postavljajući mu niz pitanjima koja dovode do traženje rješenja;
- Ispitati sve interese sugovornika čak i kada je riječ o odbijanju daljnih pregovora;
- Promjeniti stav ukoliko dođe do atmosfere straha za vlastitu reputaciju;
- Smanjiti pritisak ukoliko se stvore tenzije ili tražiti pauzu kako biste došli do boljeg rješenja.
Kada pregovori završe na mrtvoj točki to ne znači ujedno i kraj samih pregovora. Uvijek treba tražiti alternativu, druge načine, smanjivanje tenzija i slično. Polaznici ovog seminara imali su priliku simulirati situaciju na navedenu temu kroz proces pregovaranja što možete vidjeti u kratkoj video snimci naše predavačice:
Kroz ovaj seminar dobili smo obilje stručnih informacija, a kroz praktične vježbe i sami smo dobili priliku rješavati zamišljene konfliktne situacije u pregovorima. Bilo je zbilja stručno, zanimljivo i praktično.
objasnila nam je polaznica Davorka Gašparović.
Snimka: Davorka Biondić Vince