Koji su uvjeti za otvaranje paušalnog obrta?
Za pojedince koji bi željeli da njihov dugogodišnji hobi poprimi ozbiljniji oblik, održana je edukacija Od hobija do vlastitog posla preko paušalnog obrta. Maja Živanović iz Prosperitus savjetovanja polaznicima je razjasnila računovodstvene nedoumice oko pokretanja vlastitog biznisa.
S porezne perspektive za određene je djelatnosti paušalni obrt najjeftiniji i najisplatljiviji način obavljanja samostalne djelatnosti. Porezni obveznik paušalnog oporezivanja jest fizička osoba koja ostvaruje primitke od obavljanja samostalne djelatnosti obrta u skladu s propisima o obrtu.
Obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti od strane fizičkih osoba sa svrhom postizanja dohotka ili dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Koji su uvjeti za paušalno oporezivanje dohotka?
- ukupni primici s osnova obavljanja samostalne djelatnosti nisu viši od 149.500,00 kn
- paušalist nije obveznik PDV-a prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost
- nema izdvojenih poslovnih jedinica niti proizvodnih pogona
- ne obavlja samostalnu djelatnost ugostiteljstva ili trgovine
- Obavljanjem ugostiteljske djelatnosti ne smatra se djelatnost fizičkih osoba koje su se registrirale za pružanje usluga u seljačkom domaćinstvu
- Obavljanjem usluga trgovine ne smatra se prodaja vlastitih proizvoda fizičkih osoba koje su registrirane za obavljanje djelatnosti proizvodnje
Kako prijaviti početak obavljanja paušalne djelatnosti?
- prijaviti u roku od 8 dana od početka obavljanja samostale djelatnosti
- u ispostavu Porezne uprave prema prebivalištu ili uobičajenom boravku
- putem obrasca RPO i RPO/A (Registar poreznih obveznika).
Seminar je odlično prezentiran, izvor korisnih informacija koje su me dovele do zaključka da ovaj tip obrta nije pogodan za moju djelatnost. Svakako bih ovaj seminar preporučila svima koji kreću u poslovne vode i pokreću vlastiti biznis!”
izjavila je Rajka Joksimović, polaznica edukacije.