Koje su obveze paušalista?
Na radionici “Od hobija do vlastitog posla preko paušalnog obrta”, predavačica Maja Živanović polaznike je upoznala s pravima i obvezama koji proizlaze iz važećih poreznih propisa o paušalnom oporezivanju.
ROKOVI I IZNOSI PLAĆANJA POREZA I DOPRINOSA
Godišnji paušalni porez na dohodak i prirez na dohodak plaća se tromjesečno, do posljednjeg dana svakog tromjesečja i to u iznosu koji je umnožak broja mjeseci tromjesečja za koje je obveza utvrđena i utvrđenog paušalnog mjesečnog poreza na dohodak (ovisno o očekivanom dohotku po razredima). Obvezni mjesečni doprinosi plaćaju se do 15-og dana u mjesecu za prethodni mjesec u iznosu prema mjesečnoj osnovici( 1.181,92 kn).
POSLOVNE KNJIGE I OBRASCI
Evidencija o prometu – Obrazac KPR
Obrtnik-paušalist dužan je voditi evidenciju o prometu sam za sebe tijekom cijele kalendarske godine. Upisuje svote što su naplaćene u gotovini i svote što su naplaćene bezgotovinskim putem.
Obrazac PO-SD je izvješće o paušalnom dohotku od samostalne djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu na dohodak u određenoj godini.
Podnosi se najkasnije do 15. siječnja za proteklu godinu i to jednom godišnje. Na temelju podataka iz tog obrasca utvrđuje se da li je porezni obveznik ostvario veće ili manje primitke od onoga što mu je određeno rješenjem. Ako jest, izdaje se novo rješenje za iduću kalendarsku godinu s novim paušalnim porezom. Paušalisti nisu dužni voditi knjigovodstvo tj. plaćati knjigovođu te ne iskazuju i ne vode troškove s osnove obavljanja paušalne djelatnosti, jer isti nemaju nikakav učinak na plaćanje i obračunavanje poreza i doprinosa.
Obveznici poreza na dohodak obvezni su ispostaviti račun.Račun se ispostavlja u dva primjerka za svaku prodaju i obavljenju uslugu. Jedan se uručuje kupcu, a drugi služi kao isprava za evidentiranje u poslovnim knjigama.
Za mene je današnje predavanje bilo izuzetno korisno i zanimljivo. Stekla sam nova znanja koja će mi biti korisna pri promišljanju o ulasku u poduzetničke vode.
kazala je Ana Selak.