Koje poslovne knjige vodi paušalist?
Paušalni obrt je najjednostavniji oblik poslovanja za poduzetnike početnike koji tek kreću s poslovanjem. Koje su prednosti, a koje mane paušalnih obrta te kako ga otvoriti saznalo je novih dvadesetak polaznika od Lene Čičak na edukaciji Kako otvoriti paušalni obrt?.
Iako slovi za najjednostavniji oblik poslovanja, paušalni obrt ipak je dužan voditi određene knjige i dokumentaciju.
Koje poslovne knjige paušalist treba voditi?
Paušalni obrtnik je dužan voditi sljedeće knjige:
- Knjiga prometa – KPR – ovu knjigu paušalni obrtnik vodi sam za sebe tijekom cijele kalendarske godine. Na kraju godine ne predaje je u Poreznu upravu. U nju upisuje svote koje su naplaćene u gotovini i svote koje su naplaćene bezgotovinskim putem.
- PO-SD obrazac – riječ je o izvješću o paušalnom dohotku od samostalne djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu na dohodak za proteklu godinu. Podnosi se najkasnije do 15. siječnja za proteklu godinu – jednom godišnje.
- Evidencija zaliha – ako se paušalni obrtnik bavi trgovačkom djelatnosti, prema Zakonu o trgovini trgovac je dužan inspektoru ili drugoj ovlaštenoj osobi osigurati podatke o stanju robe u prodavaonici na temelju isprava iz kojih se mogu jasno vidjeti poslovni događaji. Prati se nabava, prodaja i cijena robe.
Osim navedenog, na ovoj edukaciji polaznici su se upoznali s temeljnim informacijama u vezi paušalnog obrta, osobito s pravnim aspektima ovog oblika poslovanja.
Sve pohvale gđi. Leni Čičak, koja nas je vrlo stručno uputila u postupak otvaranja paušalnog obrta te s iznimnim strpljenjem odgovarala na naša pitanja. U opuštenoj i vedroj atmosferi, suhoparnu temu je učinila vrlo zanimljivom i zabavnom“,
riječi su jednog od polaznika.