Koje poslovne knjige treba voditi paušalist?
Održan je još jedan webinar Porezni pogled na paušalni obrt fokusiran na poreznu stranu paušalnih obrta, a danas smo se posvetili poslovnim knjigama koje su paušalni obrtnici dužni voditi. Webinar je vodila Lena Čičak.
Paušalni obrt najpoznatiji je oblik poslovanja upravo zbog načina oporezivanja godišnjih primitaka u 5 razina, kao i zbog jednostavnosti poslovanja.
Poslovne knjige koje paušalist mora voditi
Ipak, paušalni obrtnici trebaju voditi određene poslovne knjige. One su:
- Knjiga prometa (KPR) – ovu knjigu paušalni obrtnik vodi sam za sebe tijekom cijele kalendarske godine i u nju upisuje svote naplaćene u gotovinskim i bezgotovinskim putem. Ova knjiga ne predaje se Poreznoj upravi, ali ju je paušalni obrtnik dužan imati.
- PO-SD obrazac – riječ je o izvješću o paušalnom dohotku od samostalne djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu na dohodak za proteklu godinu. Podnosi se najkasnije do 15. siječnja za proteklu godinu, dakle jednom godišnje, Poreznoj upravi.
- Evidencija zaliha – prema Zakonu o trgovini, za trgovačku djelatnost trgovac je dužan inspektoru ili drugoj ovlaštenoj osobi osigurati podatke o stanju robe u prodavaonici na temelju isprava iz kojih se mogu jasno vidjeti poslovni događaji. Dakle prati se nabava, prodaja i cijena robe.
Osim poslovnih knjiga, paušalni obrtnici su dužni voditi i određenu dokumentaciju o kojoj smo već pisali.
Izvrsno predavanje, svaka čast! Inače meni dosadnu i kompliciranu temu Lena je napravila zanimljivom i držala me ‘budnom’ i koncentriranom cijelo predavanje. Sve je objašnjeno jasno, precizno, s pripadajućim primjerima i po nekakvom logičnom redoslijedu, tako da mi se čini da sada znam uglavnom sve što mi treba. Puno hvala!“,
zaključila je jedna od polaznica.